Огромна мрежа от китайски прекупвачи на сухо бебешко мляко действа от Европа до Австралия и е на път да предизвика световен недостиг на продукта, съобщава АФП в собствено разследване.

Родителите в Китай са обхванати от паника, във връзки с поредните слухове за отровени партиди бебешко мляко собствено производство и плащат до четири пъти над стойността за една опаковка.

Агенцията уточнява, че редица вериги магазини в Европа вече са ограничили продажбата на бебешка формула.
На китайския еквивалент на eBay, сайтът Taobao, има публикувани над 4 000 обяви на прекупвачи за доставка на сухи млечни продукти от Германия, колкото и от Великобритания, докато от Франция са „едва” 3 000.

Скандалът в Китай започна през 2010 г., когато стана известно, че цели партиди китайска бебешка формула са били заразени с индустриалния химикал меламин, което доведе до смъртта на шест деца, а други над 300 000 пострадаха.

Недоверието в азиатската страна беше допълнително подхранено от скандал миналата година, в който бебешка формула местно производство, се оказа заразена с канцерогени, въпреки официалните обещания за „изчистване” на индустрията.

По данни на УНИЦЕФ Китай е сред страните с най-ниско ниво на кърмене – едва 28 %, по данни от 2012 г. – зарази ограниченият срок на майчинството и агресивното рекламиране на бебешките формули.

Местните потребители обаче са скептични към всички продукти продавани в Китай, или произвеждани в чужбина, но опаковани на територията на „Поднебесната империя”.

Агенцията за изследване на потребителските нагласи Euromonitor потвърждава, че Китай е най-големият пазар за бебешка формула в света.

Но растящото китайско търсене започва да предизвика недостиг в Европа, където германски износител наскоро публикува във вестник „Билд” снимка на осем метра празни рафтове, изкупени от граждани на Китай.

Заради ограничен износ на бебешка формула към Азия, прекупвачите са принудени да изкупуват наличните количества на супермаркетите.

Германската фармацевтична верига DM вече забранява на клиентите да закупуват повече от три кутии наведнъж, докато във Великобритания големите търговски вериги не продават повече от две опаковки на клиент.

Китаец наскоро е бил изгонен от персонала на британски магазин, след като е купил 100 опаковки бебешка формула за една седмица.

В Австралия подобни ограничения за продажбите са въведени от януари.