От днес за половин година Кипър става ротационен председател на Европейския съвет. За пръв път съюзът ще бъде ръководен от толкова малка държава, чието население едва надхвърля 800 000 души, а обемът на БВП представлява само 0,2 от общата икономика
на еврозоната, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Кипърското председателство съвпада с много сложен период за Европа, която е в сериозна финансова криза, когато на карта е поставено не само благосъстоянието на страните от зоната, но и на целия ЕС.
Жертва на кризата стана и самият Кипър, който по-малко от седмица преди да поеме председателството бе принуден да поиска извънредна помощ от партньорите си от еврозоната и от МВФ.
Целта е да се рекапитализира кипърският банков сектор,
изложен на опасност от банкрут заради големите кредити, дадени на Гърция, оказала се в дългова яма. За пръв път в историята на ЕС негов председател става страна, която не може самостоятелно да реши финансовите си проблеми, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Официалната тържествена церемония за поемането на
председателството е на 5 юли в театъра на античния град държава Курион, на брега на Средиземно море.
Друга особеност на кипърското председателство е, че начело на съюза застава страна, разделена по национален признак.
Островът е освободен от британско господство през 1960 г. преживява кървави междуетнически сблъсъци и се оказва разделен след въоръженото нахлуване на Турция през 1974 г. в Кипър, където живеят главно кипърски гърци, и създаването в северната част на острова на Севернокипърската турска република.