Външният министър на Кипър Йоанис Касулиди призова Турция за „съвместна първа стъпка" към намиране на решение за обединението на двете части на разделения остров.
„Ние ще изпратим положителни послания и се надявам, че посланията, които получаваме, също ще бъдат положителни", заяви Касулидис в интервю за турския вестник „Хюриет". Външният министър обаче подчерта, че правителството в Никозия не може да гарантира обединението.
Йоанис Касулидис не спести критиките си срещу своя турски колега Ахмет Давутоглу, който по-рано тази седмица призова за ускоряване на преговорите, като заплаши, че при заплаха от евентуален провал, ще настоява за варианта със създаването на две държави на острова.
След нахлуването на турските войски в северната част на Кипър през 1974 г. 30% от територията на острова е окупирана. Обявена е независимостта на Севернокипърската турска република (СКРТ), призната единствено от Турция. Разделението на острова получи наименованието „Кипърския въпрос”, който е прецедент в международните отношения и продължава да стои нерешен десетилетия наред.
Предложенията за ускоряване на преговорите и поделяне на ресурсите от нефт и природен газ не са нови, припомни кипърският министър. „Турция постоянно претопля и сервира все същото ядене,” коментира той.
Спорът отново влезе в дневния ред на двустранните отношения с банковата криза в Кипър, след като се заговори откритите залежи от нефт и природен газ да бъдат предоставени на Русия срещу заем.
Кипърският външен министър също така критикува коментарите на турския министър за ЕС Егемен Багъш за икономическата криза в Кипър. Багъш обясни тежката криза на острова с „неспособност" на правителството и заяви, че Турция е готова да подкрепи преминаването на Кипър към турската лира, ако островът бъде принуден да напусне еврозоната.
„Първата крачка трябва да бъде да разпръснем облаците на обвиненията, иронията и полемиката, създавани от Багъш,” заяви Йоанис Касулидис, като добави, че и двете страни трябва да изпратят положителни послания.