Решението на севернокорейския лидер Ким Чен Ун да не присъства на честванията по случай 70 години от победата над нацистка Германия на 9 май в Москва се дължи повече на желанието на режима да контролира имиджа на своя лидер, отколкото на заплахи за вътрешна нестабилност, смятат експерти, цитирани от Франс прес.
Като обяви, че Ким няма да пътува за руската столица, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че причината за отмяната на визитата са вътрешни работи.
Андрей Ланков, който е преподавател в сеулски университет и добър познавач на КНДР, се съмнява да става дума за вътрешно разцепление в ръководството в Пхенян, тъй като Ким смени високопоставените военни и позицията му изглежда много стабилна.
Това щеше да е първото официално пътуване на Ким в чужбина, откакто дойде на власт през декември 2011 година. То бе възприемано и като знак, че Пхенян желае да намали зависимостта си от Китай и да се сближи с Русия.
Дипломатическата програма на младия севернокорейски лидер до момента е много скромна – той прие китайски представители в Пхенян и американския баскетболист Денис Родман.
Деветомайските тържества в Москва щяха да му дадат възможност да се появи заедно с китайския лидер Си Цзинпин, индийския Нарендра Моди или кубинския Раул Кастро.
"Мисля че тук се крие истинският проблем. Този млад мъж никога не се е докосвал до никой чуждестранен лидер, а сега му се налага да срещне много такива наведнъж", каза Ян Му Джин, преподавател по севернокорейски науки в Сеул. Това е чудесна възможност да направи гаф, който да лъсне по медиите, или чуждестранен лидер да го разкритикува, смята той.
Ким Чен Ун се оказа по-спонтанен от баща си Ким Чен Ир, който мразеше да говори пред публика, но появите му бяха организирани до последния детайл, а снимките и видеата бяха грижливо обработвани, преди да бъдат излъчени. "Дори Русия не може да му гарантира това ниво на контрол на медиите, с което той е свикнал", уточни Ланков