Украинският премиер Арсений Яценюк призова за глобален икономически натиск срещу Русия, който да спре стремежа й за изграждане на „нов световен ред". Руският външен министър Сергей Лавров обаче предупреди, че стремежите Русия да бъде изолирана водят до задънена улица, предаде АФП.

Яценюк се изказа след подписването на партньорското споразумение между Украйна и ЕС, а Лавров заяви позицията си след като горната камара на руския парламент ратифицира договора за приемане на Крим и Севастопол в Руската федерация и малко преди президентът Владимир Путин окончателно да приключи анексията с подписа си.

Според премиера на Украйна икономическият натиск е единственият начин срещу безпрецедентното незачитане на Москва на международно договорените граници. „Какво се случва по света днес? Дали Русия е решила да въведе нов световен ред?" попита той.

„Военният отговор не е приемливо решение, това ще предизвика Трета световна война. Най-добрият начин за ограничаване на Русия е да се наложи реално икономическо влияние върху нея", заяви още Арсений Яценюк.

ЕС обаче не е способен да наложи икономически санкции на руската държава, тъй като тя е един от най-големите икономически партньори и ключов енергиен доставчик, който осигурява повече от 1/3 от газа на Европа.

Украйна търси начин да намали енергийната зависимост на континента от Русия възможно най-бързо. „Трябва да се преразгледа енергийната политика на Украйна", каза още Яценюк. Заявявайки, че Русия наказва Украйна заради близките отношения на страната с ЕС чрез удвояване цените на газа, той призова ЕС да помогне на Киев с диверсификация на енергийните източници. „Ние всички трябва да платим цената за мира, стабилността, сигурността и ценностите", добави украинският премиер.
След като вчера Вашингтон наложи нови санкции на Русия, в петък първият дипломат на Москва Сергей Лавров неглижира този подход на Запада. „Американците не се ръководят от здравия разум, нито от усет за реалността, а от стремеж да накажат някого. Да угаждаш на открити русофоби и на онези, които гледат да обърнат нещата тъй, че да бъде изолирана Русия - този път води до задънена улица", заяви външният министър.

В равноправен диалог е неприемлив принципът „тук ми трябваш и ще сътрудничим, а тук мога и без теб, тъй че правя каквото си ща", изтъкна Лавров. „Още повече че налагайки санкциите, веднага казват подире ни: все още се надяваме, че Русия ще използва влиянието си и ще помогне да уредим ситуацията в Украйна", добави той.

Украйна би трябвало да реши дали да сключи споразумение за асоцииране с ЕС, след като произведе избори и формира ръководство, признато от цялата страна, подчерта Лавров.

Всяка държава има право сама да избира външнополитическите си партньори. „Трябва обаче да го осъществява тъй, че да не наруши интересите на държавите, с които вече има сключени договорености", заяви руският външен министър.