Известен с обширната си система от пръстени, Сатурн е една от четирите планети в нашата Слънчева система, които имат тази отличителна черта. Сега учените предполагат, че преди около 466 милиона години Земята може да е имала свой пръстен, пише Си Ен Ен.

По време на периода Ордовик, период на значителни промени в земните форми на живот, тектониката на плочите и климата, планетата е преживяла пик на метеоритни удари.

Според проучване, публикувано на 12 септември в списанието Earth and Planetary Science Letters, близо две дузини известни през този период ударни кратери се намират в рамките на 30 градуса от земния екватор, което е сигнал, че метеоритите може да са падали от скален пръстен около планетата.

„Статистически необичайно е да се получат 21 кратера, всички сравнително близо до екватора. Това не би трябвало да се случи. Те би трябвало да са разпределени на случаен принцип“, казва водещият автор Андрю Томкинс, геолог и професор по науки за Земята и планетите в Университета Монаш в Мелбърн, Австралия.

Новата хипотеза не само хвърля светлина върху произхода на рязкото увеличение на броя на метеоритните удари, но и може да даде отговор на едно необяснимо досега събитие:

 

Глобалното дълбоко застудяване, едно от най-студените климатични събития в историята на Земята, може да е било резултат от сянката на пръстена.

Учените се надяват да разберат повече за възможния пръстен. Той би могъл да помогне да се отговори на загадките от историята на Земята, както и да постави нови въпроси за влиянието, което древният пръстен би могъл да окаже върху еволюционното развитие - каза Томкинс.

Пръстен, подобен на този на Сатурн, на Земята?

Снимка: iStock

Когато по-малък обект се приближи достатъчно близо до планета, той достига т.нар. граница на Рош, разстоянието, при което небесното тяло има достатъчно гравитационно привличане, за да разкъса приближаващото се тяло. Получените отломки след това създават пръстени около планетата, като тези около Сатурн, които може да са се образували от отломки от ледени луни, според НАСА.

По-рано учените смятаха, че голям астероид се е разпаднал в рамките на Слънчевата система, създавайки метеоритите, които са се ударили в Земята по време на периода Ордовик.

Подобен удар обаче вероятно би довел до по-случайно разпределение на ударите, като например случайното разпределение на кратерите на Луната - каза Томкинс.

Авторите на изследването изказват хипотезата, че вместо това голям астероид, чийто диаметър се оценява на около 12 км, е достигнал границата на Рош на Земята, която може да е била на около 15 800 км от планетата въз основа на измерванията на астероиди, които са се намирали в миналото на отломки. Астероидът щеше да е до голяма степен избит от други сблъсъци, което прави отломките насипни и лесни за разкъсване от приливната сила на Земята - каза Томкинс.

Пръстенът би се образувал по екватора поради екваториалната изпъкналост на Земята, подобно на пръстените на Сатурн, Юпитер, Уран и Нептун, които също са около екваториалните равнини на всяка от тези планети, добави той.

Снимка: iStock

Известни са около 200 удара от цялата история на Земята, каза Томкинс. Разглеждайки как земните маси са се движили във времето, авторите откриват, че всички 21 известни кратера от периода на ордовика са близо до екватора. Освен това само 30% от земната повърхност, подходяща за запазване на кратер, е била близо до екватора.

Ако ударите са били случайни, а не от пръстен, повечето кратери би трябвало да са се образували далеч от екватора, добавя той.

Авторите посочват и проучване от февруари 2022 г., което анализира ударни кратери на Земята, Луната и Марс и открива признаци за ордовикски ударни скокове само на Земята, което допълнително добавя доказателства, които се съгласуват с теорията за пръстена.

„Статията представя една приятна идея, която свързва няколко загадки“, казва астрофизикът Винсент Еке, доцент в Института по компютърна космология в британския университет Дърам, който не е участвал в новото изследване.

При анализа на изследването са открити няколко находища на Земята от същия период като кратерите, съдържащи високи нива на L хондрит - често срещан метеоритен материал, който има признаци на по-кратко излагане на космическа радиация от метеоритите, открити днес. Откритието предполага, че голям, изветрял в Космоса астероид, който вероятно се е отклонил в границите на Земята на Рош, се е разпаднал близо до планетата, пишат авторите на изследването.

Снимка: iStock

Няколко милиона години след периода на засилените метеоритни удари, преди около 445 милиона години, настъпва драматично понижение на глобалните температури на Земята, известно като Хирнантова епоха.

„Последвалите отломки от такова събитие (потенциален пръстен) биха могли да обяснят тези три наблюдения“, казва Еке в имейл, като има предвид кратерите от удара, метеоритните отломки и глобалната промяна на климата.

Авторите на изследването проучват каква степен на засенчване би била необходима, за да се предизвика дълбоко глобално замръзване - откритие, което на свой ред може да помогне да се оцени колко непрозрачен е бил пръстенът, каза Томкинс. По подобен начин Земята би могла да бъде охладена от облаци прах от метеоритните удари, добави той.

Томкинс заяви, че се надява бъдещите изследвания да установят колко дълго е просъществувал пръстенът и да хвърлят светлина върху това как той би могъл да повлияе на еволюционните промени, с които се е сблъскала Земята, най-вероятно поради предизвикателните климатични условия.

„Разбирането на причините за климатичните промени на Земята може да ни помогне да мислим и за (еволюцията на) живота“, добави той.

Трудно е да се каже как би изглеждал такъв пръстен, без да се знае плътността на материала, но Томкинс смята, че дори слаб пръстен би бил видим от Земята.

„Ако се намирате на нощната страна на Земята и гледате нагоре, а слънчевата светлина грее върху пръстените, но не и върху вас, това вероятно би го направило доста интересно видим - би било доста зрелищно“, каза той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK