Няколко месеца след спорното решение на турските власти по телевизията да се излъчва четене на Корана от „Света София“ в Истанбул, вчера Турция съобщи, че е решила да назначи постоянен имам там, пише гръцкият вестник „Катимерини“.
Според Анадолската агенция Дирекцията по религиозни въпроси и мюфтията на квартал „Фатих“ са решили да назначат постоянен имам, който да чете пет пъти дневно молитви, вместо досегашните две.
До скоро молитвите в „Света София“ бяха четени от гостуващи имами, пише „Катимерини“.
Построена като християнска базилика през VI век, „Света София“ е превърната в джамия при превземането на Константинопол от османската армия през 1453 г.
С решение на турския министерски съвет през 1935 г. сградата е обявена за музей на Турция, но се запазва кадровата длъжност имам.
През юни Коранът беше четен в „Света София“ за първи път от 80 години.
Критиците на това решение го възприемат като нарушение на официалния неутрален статут на паметника.
Мярката предизвика протест от страна на гръцкото министерство на външните работи, припомня вестника.
Наблюдатели обръщат внимание на все по-засилващите се неоосмански позиции на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и на незачитането на светските права, отбелязва гръцкото издание.
Миналия месец турският лидер атакува Лозанския договор от 1923 г., който определя границите на съвременна Турция, припомня „Катимерини“.