Последни часове за размисъл остават преди референдума за независимост на Каталуния. Властите в Мадрид го обявиха за незаконен.

За какво се борят каталунците? Областта се намира в североизточната част на Испания. В нея живеят около 7 и половина милиона души, като над милион и половина от тях са в столицата на района – Барселона.

Територията на Каталуния е малко над 32 хиляди квадратни километра, което е едва около 6% от цяла Испания, но районът е икономически богат и произвежда една четвърт от брутния вътрешен продукт на страната.

Освен за икономическа и политическа самостоятелност, референдумът е и опит за постигане на културна независимост. Първите данни за каталунска култура датират от 12 век – повече от 250 години преди създаването на съвременната испанска държава. В областта се говорят три официални езика – испански (кастилски), каталан и арански.

Напрежението часове преди вота продължава да нараства. Властта в Мадрид прави всичко възможно да осуети вота. Те имат какво да губят – два автомобилни гиганта, голяма фирма за санитарен фаянс, големи заводи, но и „Барселона”, „Еспаньол” и „Жирона” – не просто футболни отбори, а също и сериозен източник на приходи в хазната.

Денят за размисъл в Барселона приключи с голям протест в подкрепа на единството на Испания. Голяма част от участниците обаче заявяват, че няма да гласуват утре.

Междувременно полицията обикаля секционните комисии, за да предотврати затварянето им от недоброжелатели, а мирни граждани се организират, за да спрат евентуална намеса на гражданската гвардия, разказва специалният пратеник на bTV Рада Домусчиева.

Референдумът е и за промяна на държавното управление от монархия в република. Къде ще са избирателните секции утре още се пази в тайна заради заплахите от Мадрид.

Към момента при около 2300 очаквани секции за утре, затворените са 163. Над 5 милиона души имат право да гласуват.

Проверки на органите на реда се правят постоянно във всички училища. В Барселона се говори, че някъде в това пристанище са наети два кораба, на които да нощуват командированите от Мадрид служители на гражданската гвардия, за да не дразнят хората в града.

Агитацията е най-активна пред университета. Организатори на акциите и демонстрациите за правото да се избира, са студентите. Те настояват да гласуват – без значение какъв ще е резултатът. Привържениците и противниците на независимостта са разпределени по равно. Натискът от Мадрид обаче плаши гласоподавателите и хората, които защитават отделянето.

Каталунските българи се надяват референдумът да не попречи на бизнеса им.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement