Хората в Румъния не се борят за социални придобивки, заплати или по-евтин ток. Те протестират за права и срещу корупцията. Искат промяна в държавата си. Това коментира журналистът на bTV Теодора Трифонова, която отразява протестите в северната ни съседка от последните седмици.
Промените в наказателния и процесуалния кодекс в Румъния започват в началото на тази година. Според протестиращите целта е отслабване на органите за борба с корупция.
Сред вносителите е депутатът от партията на управляващите социалдемократи - Каталин Радулеску. „Имахме нужда от тези промени, защото прокурорите имаха твърде много власт - да обвиняват, без да имат доказателства, а само съмнения. Това го няма в наказателното законодателство на никоя друга държава, само в Румъния”, посочи той.
Радулеску е трети мандат в румънския парламент. Той предлага и промяната в закона, според която, ако депутат лобира в подкрепа на бизнесмен или компания пред държавата, без да получава обаче пари за това, случаят няма да се счита за търговия с влияние.
Самият той има условна присъда за получаване на подкуп, след като е разследван от антикорупционната прокуратура и признат за виновен през 2016 г.
„Преди година от полицията дойдоха при мен и ми разказаха, как е направено обвинението, без никакви доказателства срещу мен. Аз съм невинен не 100, а на 1000%. И съм убеден, че 99% от хората, обвинени от агенцията са невинни”, обясни Радулеску.
Дългогодишният депутат призовава за закриване на специализираната прокуратура, която е давана многократно за пример от Европа за успехите й в борбата с корупцията. Не знам какво мислят от моята партия и какво решение биха взели, но аз смятам, че няма нужда от нея, добави той.
Радулеску е прочут в северната ни съседка като "депутатът с Калашников", тъй като при миналогодишното антиправителствено недоволство заплаши, че ще излезе на площада с оръжие и ще започне да стреля. Според него сегашните протести са дирижирани от футболни агитки и опозицията.
„Използваха 4-5 хиляди души от румънската диаспора, за да протестират, но накрая тези групировки направиха размириците”, коментира той и добави, че протестите не са срещу корупцията и никой не знае за какво са.
Протестиращите обвиняват правителството в корупция. Депутатът от управляващата партия обаче е категоричен, че кабинетът остава. Той добави, че не разбира защо да подава оставка. „Правителството през тази година увеличи между 3 и 4 пъти заплатите. И това е засегнало 3 милиона души - полицаи, лекари, учители, всички. Така че, каква е причината”, заяви депутатът.
Радулеску е сред протестиращите през 89-та при свалянето на комунизма, на същия площад, където днес тече недоволство срещу неговата партия.
Тези хора протестират по насилствен начин, нямат нищо общо с нашата революция, категоричен е той.
„Той е много интересен като депутат. Такъв е от 16 години, от 22 години е в социалдемократите и е значителна фигура в партията”, посочи Трифонова.
Протестите започнаха след организиране на румънски имигранти. Те се организират над 2 месеца в социалните мрежи и им помага румънски журналист, уволнен заради материали срещу властта, добави журналистът на bTV.