Тази вечер изтича срокът, който даде Европейският съюз на Белгия, за да излезе с решение дали ще подкрепи търговското споразумение с Канада. За тази вечер са планирани разговори на белгийския и на канадския премиер с лидерите на евроинституциите.
Въпреки новите срещи през деня във Валония белгийската провинция не отстъпи от досегашната си позиция. Днес против споразумението се обяви и област Брюксел.
Белгия е единствената страна-членка на ЕС, която не може да даде картбланш на споразумението и така на практика изцяло го блокира.
Подписването на подобен договор в момента има важно икономическо и политическо значение за ЕС, но има и много критики.
Ползите: то обещава да отпаднат митата на стоките, нов подем на търговията, повече инвестиции, повече работни места, по-голямо производство и икономически растеж.
Основните критики пък са: твърде големи права на корпорациите над националното законодателство, загуба на работни места, навлизане на ГМО храни в Европа.
Войната на „джуджето" - така изглежда позицията на провинция Валония да се противопостави на споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада.
Валонското „не" представлява 3,5 милиона население на фона на 508 милиона европейци и на още 36 милиона канадци.
Най-голямото притеснение на местните жители са квотите за вноса на свинско и телешко месо от Канада, което може да се отрази на основния поминък в региона - селското стопанство и хората да загубят работата си. Затова не приемат ултиматуми от Брюксел.
От другата страна на Океана ЕС е вторият най-важен търговски партньор за Канада. Очакванията са търговията помежду им да се увеличи с 20 %. Основните стоки са машините, транспортното оборудване и химическите продукти.
За България икономистите очакват позитиви от споразумението, въпреки че търговските ни отношения с Канада са по-малко от 1% в сравнение с други държави.
„Търговията с Канада е в рамките на 80 милиона лева, доста по-малка с тази със САЩ и други страни. Няма как да очакваме огромен бум, нито пък заплахи”, посочи Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Това, което притеснява валонците и противниците на споразумението, са големите правомощия на чуждите инвеститори.
Документът предвижда специална защита под формата на арбитражен съд. Критиците я определят като „паралелна съдебна система", която ще ощети местните фирми.
„Всеки чужд инвеститор ще ползва привилегирована бърза писта спрямо местните български бизнесмени за разрешаване на споровете си с държавата. От договорите имат полза корпорациите и от двете страни на Атлантика, но не и гражданите. Това не е битка на Европа със САЩ или Канада, а между гражданите и корпорациите”, смята Иво Христов от сдружение „Солидарна България”.
Датата за подписване на споразумението все още нито е потвърдена, нито е отменена.
„На този етап имаме нужда от търпение. ЕК е готова да продължи да помага в този процес докато се стигне до успешно решение”, каза говорителят на ЕК Маргарит Шинас.
Битката във Валония има и друг привкус - вътрешнополитически. С решението си местният парламент се опитва да постави белгийски премиер натясно.
Ако споразумението не бъде подписано, под въпрос е отпадането на канадските визи за българи и румънци.