Бившият премиер на Румъния Адриан Нъстасе вече се намира в Централния букурещки затвор, където ще прекара 4 години. За корупция са осъдени и няколко министри. През седмицата беше задържан и бившият медиен магнат Сорин Вънту, който се опита да напусне страната с фалшиви молдовски документи. Състоянието на Вънту преди години се оценяваше на 850 млн. евро.
В последния си доклад Европейската комисия очерта ясна разделителна линия между България и Румъния. Обективната картина показва, че правораздавателната система в Румъния направи няколко стъпки, които заслужават внимание с оглед на случващото се в България.
„Случаят с Нъстасе показва, че на първо място ключови институции в Румъния като Върховния съд функционират. Бившият премиер вече беше изпратен в затвора по старо дело и всъщност сегашната му присъда е нова и той влиза в затвора пак. Този случай просто доказва, че правораздавателните органи и в сферата на правосъдието работят ефективно, въпреки опитите на политиците да променят картината в Румъния”, коментира журналистът и бивш говорител на Министерството на правосъдието на Румъния Дан Тапалага в предаването „120 минути” по bTV.
Журналистът изрази мнение, че сравнението между Адриан Нъстасе и украинската опозиционна лидерка Юлия Тимошенко, прокарано от настоящия премиер Виктор Понта, е преувеличено. „В нейният случай говорим за политическа мотивираност, която е очевидна. И цялата международна общност обвини властите в Украйна за нейните арест и присъда. При нас обаче няма нищо подобно и доказателството е, че няма международна реакция в защита на бившият премиер Нъстасе”, подчерта Дан Тапалага.
Случая с медийния магнат Сорин Вънту журналистът определи като символен за Румъния. „Бих го нарекъл бивш бизнесмен, който също прекара известно време в затвора и беше освободен преди няколко месеца. В неговият случай обаче прокуратурата продължава да разследва различните аспекти на неговия бизнес. Не бих свързал действията срещу Вънту с доклада на Брюксел. За нас това е символен случай, защото бизнесмен от ранга на Сорин Вънту - много влиятелен магнат, много влиятелен медиен собственик е под ударите на прокурорите, което показва нещо много ясно. Вече го няма страха да бъдат провеждани разследвания срещу хора от най-високите етажи с влияние като Сорин Вънту. Така че това е много добра новина, че такива неща се случват в Румъния в момента”, коментира журналистът.
По думите му, цялата система е започнала да работи с реформи, стартирали през 2005 г. „През тези години цялата тежка машина на съдии, прокурори постепенно започна да функционира в синхрон. Днес вече имаме резултати. Тоест, бяха ни нужни осем години на жестока битка между политиците и магистратите. Това е добрата новина. Лошата е, че политиците все още се опитват да завладеят контрола върху ключовите институции на съдебната власт. Но ето още една добра новина - въпросните институции оказват сериозна съпротива и продължават да държат на своята независимост”, констатира журналистът Дан Тапалага.