Представете си, че гледате към небето и виждате ято птици да прелитат покрай вас. Сега си представете, че една от тези птици е мъртва, разказва агенция Ройтерс.

Този сценарий може скоро да бъде възможен благодарение на изследователи от New Mexico Tech, които са предприели нетрадиционен подход към наблюдението на дивата природа.

„Сега можем да използваме мъртви птици и да ги превръщаме в дронове. Единственото нещо, което трябва да им осигурим, за да ги „съживим“, е да проектираме механизъм за летене. Това е всичко. Новите птици разполагат с пера и своя опашка, имат си и собствени крила, тяло и глава“, каза проф. д-р Мустафа Хасаналиан.

Ученият ръководи уникалния проект за монтиране на препарирани птици с дронове. Той е професор по машинно инженерство. Монтирането на птици върху дронове буди интерес у него още докато работи по двете си магистърски програми. Тогава той създава дронове с изкуствени материали и разбира, че тези модели не осигуряват висока ефективност. Ето защо решава да използва мъртви птици.

Професорът и неговите студенти изчисляват теглото, честотата на пляскане с криле и други функции на живата птица. Така те успяват да създадат неин напълно идентичен механичен прототип. Тъй като учените не са в състояние да управляват своите изкуствени птици, те изучават не само поведението на мъртвото пернато, но и на нейното ято.

Вече има и противници на новата технология, защото различни природозащитници се опасяват от използването ѝ с военни цели.

„Не можем да отречем, че тези птици могат да имат и военно приложение, но това, върху което се фокусираме, е главно гражданско им приложение и по-специално – да изследване и разбираме по-добре дивата природа“, обяснява проф. Хасаналиан.

Сегашният прототип на механични птици лети само 10-20 минути.