Върховният съд на САЩ ще се произнесе в следващите месеци по дело срещу YouTube, свързано с препоръчването на клипове на потребителите в платформата, предава Ройтерс.
В момента действа закон, който защитава компанията от дела заради съдържание, публикувано от потребителите, но едно семейство решава да заведе дело срещу компанията заради алгоритъма, който предлага на потребителите какво да гледат.
Ако потребител се интересува от конкретен спорт, алгоритъмът улавя предпочитанията му и му предлага съдържание с подобна тематика.
Делото е след смъртта на Нохеми Гонсалес, след като 23-годишната студентка става жертва на една от серията терористични атаки на ислямисти в Париж през 2015 година. Според семейството YouTube е предлагал видеа, създадени от Ислямска държава, която е поела отговорност за нападението.
По подобен начин твърдението, че Земята е плоска набра популярност, а и привърженици преди години.
Според експерти решението на съда ще има отражение и върху изкуствения интелект и инструменти като ChatGPT. Причината е, че те ще бъдат разглеждани като „създатели на съдържание“, като ще трябва да отговарят на нормативните изисквания.
Хани Фарид, професор в Университета на Калифорния, обясни, че програмистите няма да имат имунитет от наказателно преследване заради моделите, които „програмират и тренират“.
„Когато компаниите са държани отговорни в граждански дела за вреди от продуктите, които произвеждат, те произвеждат по-безопасни продукти. Когато не носят отговорност, те произвеждат по-малко безопасни продукти“, допълни Фарид.