Най-ефикасни при загуба на обоняние след преболедуван коронавирус са натриевият цитрат и тренировките за разпознаване на миризми. Това става ясно след направено мащабно проучване на европейски учени в три университетски клиники в Белгия.
Назалните спрейове, пероралните стероиди или овлажняването на носа не помагат при тези случаи, информира РИА Новости.
Загубата на обоняние е един от най-разпространените симптоми на COVID-19, който се проявява и на най-ранните стадии на заболяването.
За да бъде възстановен усетът за миризми, медиците препоръчват тренировка на системата за обоняние, което е сякаш да се учим отново да различаваме аромати.
Единият от методите се базира на способността на мозъка да компенсира уврежданията на обонятелния епител и обонятелния тракт.
На пациенти с пълна или частична загуба на обоняние заради COVID-19 им е давано в продължение на няколко месеца по два пъти на ден да вдишват поне по четири аромата по 15 секунди за всеки. Задачата им била да се опитат да ги запомнят.
Учебният комплект включва еднокомпонентни аромати: анасон, роза, карамфил, лимон, лавандула, мед, ягода, мащерка, евкалипт и шоколад, както и смеси с една доминираща нотка.
Тренировките задействат възстановяването на обонятелните пътища, образувани от невронните вериги, обясняват учените. Методът се оказа най-ефективен при по-възрастни хора и при пациенти с тежки нарушения в обонянието.
Доказано е, че натриевият цитрат пък работи добре за лечение на обонятелна дисфункция, причинена от вируса на грипа.
Учените предполагат, че загубата на миризма може да се дължи на факта, че в съдовете, които подхранват клетките на микросредата на невроните, отговорни за миризмата, по време на инфекцията се образуват калциеви микротромби. Натриевият цитрат разтваря калциевите микрокристали в съдовете, изхвърля ги от слузта в носа и съдовете се възстановяват.
Авторите на хипотезата проведоха контролирано клинично изпитване на натриев цитрат с положителни резултати.