Днес в Ню Йорк е погребението на американският хакер Аарън Шварц, който под натиска на обвинението, повдигнато му от федералното правосъдие за източване на информация от онлайн-библиотека, посегна на живота си на 13 януари.

Темата е сред водещите за медиите отвъд Атлантика и провокира широк обществен дебат за ефективността на американската съдебна система спрямо "гениите на новото време".

Обвиненията срещу Шварц, че е източил академична база данни от библиотеката на Масачузетския технологичен институт, за да я предостави за безплатно ползване, провокират прокуратурата да поиска присъда от 35 години затвор и глоба от 1 млн. долара. Двадесет и шест годишният Аарън Шварц не издържа на напрежението от обвинението и се обесва в апартамента си в Ню Йорк.

Блогът на авторитетното седмично списание „Ню Йоркър” отделя особено внимание на дебата, изтъквайки, че подобни дори по-тежки престъпления са били извършвани през 1970-те от Стив Джобс или Стив Возниак, които хакват системата на телефонната компания „АТ&Т” и продават т. нар. „сини кутии”, които позволяват провеждането на безплатни телефонни разговори на дълго разстояние.

„Защото едно е да разтягаш закона, за да спреш криминален синдикат или терористична организация, и съвсем друго да съдиш безразсъден млад човек … Ако действащите закони сега – създадени през 1980-те, за да се борят с организирани престъпни групи - бяха валидни тогава, сигурно никога нямаше да имаме компютрите „Епъл”, изтъква списанието.

„В наши дни прокурорите смятат, че имат разрешителното да се отнасят с хакерите като с престъпни барони или терористи. Във век, в който границите ни са дигитални, наказателната система заплашва нещо изключително ценно.

Заплашва младежката жизненост, различния поглед върху нещата, свободата да нарушиш някои правила и да не бъдеш осъден или провален до края на живота си. Шварц беше страстен ексцентрик, който би могъл да е един от най-големите иноватори или творци на нашето бъдеще. За съжаление, никога няма да разберем, завършва коментарът на „Ню Йоркър”.