Кои са най-безопасните страни в света, ако започне Третата световна война? Карта, изработена от „Дейли мейл“, разкрива местата, за които е най-сигурно за хората, ако избухне конфликт, в който е много вероятно да бъде използвано ядрено оръжие.

Снимка: Дейли Мейл

Страхът от такъв конфликт нарасна след началото на войната между Русия и Украйна и се увеличи още повече след тази между Израел и „Хамас“.

Ето и класацията на най-безопасните държави по време на военен конфликт:

Антарктида

Снимка: iStock

Списъкът започва с местоположение, което не е държава, а голям континент.

Въпреки че Антарктида е известна със своя екстремен туризъм, красиви пейзажи и леден терен, е малко вероятно много хора да потърсят убежище там, ако избухне Трета световна война. Да не забравяме, че континентът се намира в най-южната точка на планетата.

Аржентина

Снимка: iStock

Аржентина е децентрализирана държава, като от 1994 г. е интегрирана в национална държава с 23 провинции и един автономен град – столицата Буенос Айрес.

Южноамериканската страна е в списъка, защото е най-вероятното да оцелеете там след ядрена война. Проучванията са установили, че изпускането на 100 ядрени бомби може да освободи толкова много дим, че да блокира слънчевите лъчи. Това ще доведе до слаба реколтата и оттам до глад. В Аржентина този проблем може да се преодолее благодарение на изобилието от устойчиви култури.

Бутан

Снимка: iStock

След като се присъедини към ООН на 21 септември 1971 г., Бутан се обяви за неутрален по отношение на всеки конфликт. Тази позиция често я класира високо в Глобалния индекс на мира.

Държавата няма излаз на море, но има множеството планински региони. Това превръща Бутан в особено безопасен район, ако някога избухне Трета световна война.

Чили

Снимка: iStock

Следващата в списъка е страната с най-дългата брегова ивица в света – 6435 км (разстоянието между Москва и Мадрид).

Подобно на своя съсед Аржентина Чили е благословена с разнообразие от различни култури и природни ресурси.

Нейното ниво на развитие е може би най-напредналото в Южна Америка. Добрата инфраструктура и достъпът до модерни технологии може да помогнат при нов световен конфликт.

Фиджи

Снимка: iStock

За всеки, който би искал да бъде в отдалечена страна при избухването на войната, Фиджи може да е за вас. Островната страна, разположена в югозападната част на Тихия океан, е на около 2700 мили от друга държава, която е Австралия. Заедно с факта, че нейната армия има само 6000 души, я класира високо и в Глобалния индекс на мира.

Фиджи, която е съставена от гъсти гори и има изобилие от минерали и риба, може да бъде подходящо място по време на световна война. 

Гренландия

Снимка: iStock

Гренландия, която принадлежи на Дания, е най-големият остров в света. Известно е, че е планински район и е политически неутрална, което я прави идеална точка за убежище при извънредни ситуации.

Освен това жителите на острова са около 56 000 души, което означава, че е малко вероятно да бъде атакуван от някоя глобална суперсила.

Исландия

Снимка: iStock

Няколко години последователно Исландия оглавява Глобалния индекс на мира, спечелвайки си репутация на една от най-мирните страни в света.

Освен че е особено отдалечена, страната не е зависима от други държави за добив на ресурси – разполага с достатъчно прясна вода, риба и възобновяеми енергийни източници.

Индонезия

Снимка: iStock

Подобно на други в списъка Индонезия е включена благодарение на типично неутралната си позиция по политически въпроси.

През 1948 г. първият президент на страната – Ахмед Сукарно, въвежда термина „свободен и активен“, за да обозначи външната политика на страната. Това се отнася до факта, че държавата действа независимо в международните дела и е силно загрижена за световния мир.

Нова Зеландия

Снимка: iStock

Нова Зеландия се нарежда на второ място в Глобалния индекс на мира и отдавна е известна с позицията си, че не се намесва в международни конфликтите. Ако бъде атакувана, планинският терен на страната предлага на гражданите перфектната защита.

Южна Африка

Снимка: iStock

Южна Африка печели място в класацията благодарение на това, че е дом на множество източници на храни, заедно с изобилие от плодородна земя и прясна вода.

Модерната инфраструктура на страната също може да увеличи шансовете ви за оцеляване, ако започне Трета световна война.

Швейцария

Снимка: iStock

От всички страни по света Швейцария може би е страната, която се асоциира най-много с политическия неутралитет.

Европейската държава е известна със своята твърда позиция или липсата на такава по въпроси, касаещи международната политика от близо 200 години. Тя е добре защитена от планинския си терен, география без излаз на море и множество ядрени убежища.

Тувалу

Снимка: iStock

По-рано известен като Острови Елис, Тувалу се намира в Тихия океан, приблизително по средата между Хавай и Австралия.

Малкият брой население – около 11 000 души, означава, че инфраструктурата е оскъдна в сравнение с тази във водещите западни държави. Тъй като природните ресурси също са оскъдни в Тувалу, тя не би била цел за атака при световен конфликт.