Японската икономика се е свила повече от очакваното през третото тримесечие. Това сочат публикувани днес окончателни данни, потвърждаващи изпадането на страната в рецесия, предадоха световните агенции.
Брутният вътрешен продукт на третата по големина икономика в света се е свил с годишен темп от 1,9% след вдигане на данъка върху продажбите. Първоначално беше отчетено, че икономика се е свила с 1,6 на сто на годишна основа през тримесечието юли-септември, което всъщност е второ тримесечие на финансовата година в Япония (1 април-31 март).
Резултатът потвърждава навлизането на страната в рецесия с второто поредно тримесечие на икономическо свиване. Корпоративните инвестиции са намалели с 0,4 на сто спрямо предходното тримесечие, като беше прогнозирано понижение от 0,2 на сто.
Потреблението, което представлява 60% от БВП, е нараснало едва с 0,4 на сто. Повишаването на данъка върху продажбите (потреблението), известен още като японското ДДС, от 5% на 8%от 1 април е основният фактор зад разклащането на икономиката, която се възстанови от миналата си рецесия през 2012 г.
Премиерът Шиндзо Абе води агресивна политика на парично облекчаване, за да стимулира растежа и да се пребори с трайната дефлация. Мерките му станаха известни като "Абеномика".
Миналия месец той отложи до април 2017 г. планираното допълнително вдигане на ДДС до 10%, което трябваше да стане през 2015 г. Това стана след като официални данни показаха, че Япония е в рецесия за трети път от четири години.
Премиерът свика предсрочни избори на 14 декември, които се очаква да спечели въпреки лошата икономическа ситуация и критиките от опозицията, която е разцепена и лишена от последователно лидерство.