Япония най-накрая се сбогува с дискетите. До юни месец хората все още трябваше да подават документи до правителството, използвайки остарелите устройства за съхранение. Повече от 1000 нормативни акта изискваха използването им в страната, предаде Би Би Си.

Сега обаче тези правила най-накрая бяха премахнати, заяви министърът на цифровите технологии Таро Коно.

През 2021 г. той „обяви война“ на дискетите. На 3 юли, почти 3 години по-късно, той заяви: „Спечелихме войната срещу дискетите!“

Откакто е назначен на този пост, Таро Коно си е поставил за цел да премахне старите технологии. По-рано той заяви, че ще се „отърве от факса“.

Някога смятана за технологична сила, през последните години Япония изостава в глобалната вълна на цифровата трансформация поради дълбоката си съпротива срещу промените.

 

Например, на работните места продължават да се предпочитат факс апаратите пред електронната поща. По-ранни планове за премахване на тези апарати от правителствените офиси бяха отменени поради отпор.

Съобщението беше широко обсъждано в японските социални медии, като един потребител на платформата „Х“, нарече дискетите „символ на анахронична администрация“.

„Правителството все още използва дискети? Това е толкова остаряло... Предполагам, че те просто са пълни със стари хора“, гласи друг коментар в X.

Има и по-носталгично настроени потребители в платформата.

„Чудя се дали дискетите ще започнат да се появяват в сайтовете за търгове“, пише друг потребител.

Създадени през 60-те години на миналия век, устройствата с квадратна форма излязоха от мода през 90-те години на миналия век, когато бяха изобретени по-ефективни решения за съхранение на информация.

Дискетите с най-висока плътност можеха да поберат само 1,44 MB данни. За възпроизвеждането на флашка с памет, съхраняваща 32 GB информация, са необходими повече от 22 000 такива дискове.

Sony, последният производител на тези дискове, прекрати производството им през 2011 г.