Най-богатите руснаци вече понасят загуби от санкциите, които им бяха наложени след началото на конфликта в Украйна. Инвестициите им се обезценяват, дворците, яхтите и частните им самолети в Европа и САЩ се конфискуват.

Това е само малка (и помпозна) част от щетите, които би трябвало да понесе руският бизнес заради продължаващата война.

Алексей Мордашов се смята за най-богатия руски бизнесмен. Натрупал е състоянието си от добив на стомана, която сега не може да изнася нито в Европа, нито в Щатите. Сега на мушка са частният му самолет, последно забелязан край Сейшелите и две яхти, регистрирани на Кайманските острови.

Изчислява се, че от началото на войната Мордашов трябва да е загубил близо 6 млрд. долара. Това е близо два пъти по-голяма сума от дефицита, заложен в бюджета на България за тази година.

Със своя самолет ще се раздели Игор Шувалов, бивш вицепремиер и председател на Руската банка за развитие, която беше изключена от международната SWIFT система.  Британският „Гардиън“ разказва, че частният самолет е бил използван повече от съпругата му за полети из Европа и за участия в състезания на породата корги. Семейството вече е със санкции от САЩ и Европа и няма да може да продължи с тези пътувания.

„Форбс“ оценява, че руските олигарси са инвестирали 1 милиард и 200 милиона долара в имоти из Европа и САЩ. Заради санкциите бизнесменът Алишер Усманов, например, няма да може да посещава двата си двореца във Великобритания, единият от които от XVI век.

Усманов вече не е и собственик на най-голямата в света яхта, защото, според източници от индустрията, тя е била задържана в Германия. Тя носи името „Дилбар“, разполага с 25-метров басейн и е оценена на 600 милиона долара. Самият Усманов определи европейските санкции като „несправедливи”.

Опозиционните активисти твърдят, че президентът Путин е най-богатият мъж в Русия, но колко е изгубил от санкциите не е ясно. Знае се, че за управлението на федерацията той получава 118 000 евро на година, че има стари автомобили и малък апартамент в Москва.

Неофициално състоянието му се изчислява на над 200 милиарда долара в акции, имоти и сметки. Собствеността на суперяхтата „Грейсфул“ е приписвана на него, а в началото на конфликта тя е била забелязана да напуска в неизвестна посока пристанище в Хамбург.