Извънреден Европейски съвет се провежда, тъй като за втори път лидерите на 27-те държави от общността опитват да постигнат споразумение за бюджета до края на десетилетието. Великобритания, Германия и Холандия настояват за съкращения, които може да засегнат фондовете за България.
На масата са парите до 2020 г. и всяка страна дърпа чергата към себе си, опитвайки се да ограничи съкращенията. А съкращения са наложени от страните донори като Великобритания и Германия, тоест тези, които дават повече отколкото получават. Те настояват новият дългосрочен бюджет да се намали.
В навечерието на срещата председателят на Европейския Съвет Херман ван Ромпой призова за компромис и отговорност. „Нека се концентрираме върху голямата битка, а не по детайлите”, заяви той.
За страни като нашата това може да значи намаляване на фондовете по т.н политика за сближаване. „Много са големи споровете в Европа в момента от държавите донори и тези, които само получават. Ние ще сме от малкото, които мисля, че ще получим повече”, заяви българският премиер Бойко Борисов.
Очаква се бюджетът да слезе и под нивото на сегашния от 967 милиарда евро. Сред новостите е предложението ЕС да намери начини и да се самофинасира. Извън голямата тема за парите на Европа, се очакваше и темата за съпричастността на „Хизбулла” към атентата в Бургас. Премиерът Борисов обаче беше категоричен - въпросът не е на дневен ред в тази извънредна сесия на Евросъвета.