Източноевропейците във Великобритания масово не живеят на социални помощи. Според официални данни от Острова, едва около 10% от тези имигранти се възползват от държавната подкрепа. Това обаче не означава, че те злоупотребяват, уточняват от посолството на Великобритания в София.

В Лондонския квартал Баркинг живее една от големите български общности. На разстояние от няколко метра едно от друго се намират българско училище, магазин и автосервиз. Живко Тодоров напуска България преди няколко години, след като не може да потръгне нито едно от бизнес начинанията му.

“Пробвах, пробвах, отказах се и на риск, чрез роднини дойдох тука. Хванах се в турски гараж да работя някъде за около година, след това при братята бледолики руснаци и после тука”, разказва мъжът.

При разширяването на Евросъюза през 2004 г. Великобритания съобщи, че очаква всяка година на Острова да пристигат по около 13 000 мигранти. Прогнозата се оказа напълно грешна. За десетилетие пристигнаха близо 1 милион души.

„Няма официални прогнози от правителството. Има независими изследвания от други институти във Великобритания. Според тях, вероятно миграцията от България и Румъния ще следва модела на предишната вълна на разширяване на Европейския съюз, тоест очакваме по-скоро млади хора без семейства. Те ще работят, няма да се възползват от социални помощи”, казва Катрин Барбър.

„Те пристигат, работят здраво, плащат данъци, не кандидатстват за помощи и след няколко години си заминават. И можем да направим заключението, че това е моделът на миграция в общия случай”, допълва Рут Гроувуайт от „Мрежа за права на мигрантите”.

В този момент във Великобритания българите работят в 4 основни сектора: хотелиерство, търговия, почистване и строителство. Очакванията на правителството са, че тази тенденция ще се запази и след 1 януари.

В сервиза на Живко няма наплив от наши сънародници. „Трябва да си имаш някакъв занаят, за да можеш да правиш нещо и да умееш да изкарваш пари, за да те вземат някъде. Трябва да произведеш пари за фирмата, някой да е доволен от тебе. А повечето хора, които идват тук, се хващат като лейбъри. Който е кадърен, успява”, категоричен е Живко.

За отварянето на трудовия пазар във Великобритания разказва Мария Савкова в bTV Репортерите на 1 януари.