Кремъл се отказва от претенциите си за територии от Украйна, които не са контролирани от руската армия, но ще контролира вече окупираните райони. Това показва изтекъл работен руско-американски план за примирие, пише „Гардиън“.
Дейвид Лами, външният министър на Великобритания, ще бъде домакин на американски и европейски преговарящи за Украйна в сряда на фона на спекулациите, че Русия е казала на Вашингтон, че може да е склонна да се откаже от претенциите си за части от Украйна, които не е окупирала.
Цената ще включва отстъпки от страна на САЩ на Москва като признаване на анексирането на Крим през 2014 г., въпреки че президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че такова предложение не е било обсъждано с него от Белия дом и че страната му не може да го подкрепи.
Работният руско-американски план ще предвижда прекратяване на огъня приблизително по съществуващите фронтови линии, след като Москва оттегли претенциите си за нови територии. Украйна може да се съгласи на това, стига да не трябва да признае руската окупация за постоянна или законна.
Украйна ще бъде възпрепятствана от вето на САЩ да се присъедини към НАТО.
Единствените бъдещи гаранции за сигурността на Украйна ще бъдат осигурени от водена от Обединеното кралство и Франция „коалиция на желаещите“ от 30 страни, която да осигури „мироопазващи сили“, но това няма да включва САЩ.
„Нищо при Путин не е последно“
Министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли потвърди тезата на Украйна, че публичните обещания на руския лидер Владимир Путин за примирие по време на Великден не се потвърждават от военната реалност.
„Въпреки обещанието на президента Путин за 30-часова пауза в боевете, мога да потвърдя, че военното разузнаване не е открило „признаци, че примирието на фронтовата линия е било спазено през Великденския период“, каза той пред депутатите.
"И така, докато Путин каза, че е обявил Великденско примирие - той го наруши. Докато Путин казва, че иска мир - той отхвърли пълно прекратяване на огъня. И докато Путин казва, че иска да сложи край на боевете - той продължава да печели време в преговорите."
Европейските лидери смятат, че Москва не е готова да се съгласи на прекратяване на огъня, защото Путин не е изоставил усилията си да надделее в Украйна, докато преговорите между Кремъл и Белия дом продължават.
Русия настоява Украйна да предаде цели четири източни и южни региона, които нейните сили са само частично окупирани. Искането на Кремъл включва Киев да отстъпи Херсон, който беше върнато от украинските сили през ноември 2022 г., и град Запорожие – искания, които Украйна няма да може да приеме. Тези райони бяха обявени за анексирани, въпреки, че не се контролират от Русия.
Според информация на Financial Times Русия е склонна на отстъпка от позицията си за Херсон и Запорожие, ако САЩ признаят Крим за Руски.
Зеленски обаче изключи възможността Крим да бъде признат за руска територия. "Няма нищо ново за споменаване или обсъждане. Украйна няма да признае окупацията на Крим", каза той, като посочи, че това би било несъвместимо с конституцията на Украйна.
Проект на споразумение за прекратяване на огъня между Украйна и Русия
На 25 април 2025 година агенция „Ройтерс“ публикува проект на споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна. Той е бил представен от американския пратеник Стив Уиткоф, който днес се среща с Владимир Путин в Москва.
Относно територията се посочва, че САЩ ще признаят де юре руския контрол над Крим. Вашингтон ще признае де факто руския контрол над Луганска област, както и частичния контрол над Запорожка, Донецка и Херсонска област.
Украйна си възвръща територия в Харковска област. Украйна си възвръща контрола над АЕЦ „Запорожие“, както и на язовир Каховка. Украйна получава безпрепятствено възможност за преминаване по река Днепър и контрол над Кинбурнската коса.
Предвиждат се гаранции за сигурност. Държавите гаранти ще бъдат ад хок група от европейски държави и желаещи неевропейски държави. Украйна няма да се стреми към членство в НАТО. Киев може да се стреми към членство в ЕС.
В проекта на споразумение се предвижда санкциите срещу Русия, наложени в резултат на този конфликт от 2014 г. насам, ще бъдат отменени. САЩ и Русия ще сключат икономическо сътрудничество в областта на енергетиката и други промишлени сектори.
Още за войната в Украйна може да четете в архива на btvnovinite.bg.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK