Изследване на рядка гръмотевична буря близо до Северния полюс - какво ни показва?

Това, което е направило тази гръмотевична буря още по-необичайна, е бил нейният начин на образуване

Снимка: iStock

Петроний Евтов Петроний Евтов

Публикувано в  12:59 ч. 17.04.2025 г.

Гръмотевичните бури са рядкост в студената и суха Арктика, но изненадващо събитие през август 2019 г. е накарало учените да обърнат внимание на това как се формират тези бури в полярните региони. Екип от изследователи от Университета за наука и технологии на Китай са установили, че има силна връзка между затоплянето в Арктическите райони и развитието на гръмотевичната буря, пише Phys.org

Изследването е публикувано в списание Advances in Atmospheric Sciences.

От 12 до 13 август 2019 г. световната мрежа за локализиране на мълнии (WWLLN) е открила бурята, която е започнала над ледената покривка на Арктика, продължила е движението си към Северния полюс, пресякла е Гринуичкия меридиан и в крайна сметка се е разсеяла в западното полукълбо. Забележително е, че най-близката мълния, регистрирана някога, е била само на около 50 километра от Северния полюс.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Бурята се формира с придвижването на топъл, влажен въздух на север над ледената шапка. Това е създало нестабилните условия, необходими за развитието на гръмотевична буря.", каза Джианки Женк (Jianqiu Zheng), един от съответните автори на изследването.

Това, което е направило тази гръмотевична буря още по-необичайна, е бил нейният начин на образуване. За разлика от повечето гръмотевични бури, които започват близо до земята, тази е започнала на около 1500 метра над повърхността.

„Арктика се затопля по-бързо от всеки друг регион на Земята и с повишаването на температурите може да видим повече гръмотевични бури в райони, където някога са били изключително редки.“, добави Баохуа Рен, също съответният автор на изследването.

Проучването подчертава сложната връзка между затоплянето в Арктика и екстремните метеорологични явления. Това изследване не само хвърля светлина върху уникалните характеристики на арктическите гръмотевични бури, но също така подчертава необходимостта от по-нататъшно проучване. Като разберат как се формират и развиват тези бури, учените се надяват да предвидят по-добре как изменението на климата ще оформи бъдещето на Арктика.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK