Нов израелски шпионски софтуер, подобен на програмата "Пегас", е бил използван срещу журналисти и политически фигури в няколко държави, сред които и България, съобщи канадската изследователска лаборатория "Ситизън лаб", цитирана от Франс прес.

Този софтуер е създаден от компанията "КуаДрийм", основана от бивш израелски военен, който е бил и член на израелската NSO Group, създала "Пегас".

Поне петима души са били подложени на следене с помощта на новия софтуер в Северна Америка, Централна Азия, Югоизточна Азия, Европа и Близкия изток.

Сред тях има журналисти, представители на политическата опозиция и член на неправителствена организация, заявиха от организацията.

Темата за частния шпионски софтуер излезе на преден план в международен план, след разкритията за "Пегас".

До юли 2021 г. медийно разследване разкри списък с повече от 50 000 имена на лица, които може да са били следени с тази програма.

Това предизвика скандали и съдебни дела в няколко държави, а Европейският парламент създаде специална разследваща комисия по въпроса.

"Ситизън лаб" обясни, че след като бъде инсталиран на телефон или компютър, шпионският софтуер "КуаДрийм" може да записва телефонни обаждания, да прави снимки и да търси във файловете на устройството, всичко това без знанието на потребителя.

Шпионският софтуер позволява достъп до данни, съхранявани в облачното хранилище, и има функция за самоунищожаване, за да скрие присъствието си, след като вече не се използва.

От канадската лаборатория са идентифицирали сървъри в 10 държави, които са получавали данни от устройствата на жертвите, включително Израел, Сингапур, Мексико, ОАЕ и България.

Софтуерът е бил продаван на правителства, включително тези на Сингапур, Саудитска Арабия, Мексико, Гана, Индонезия и Мароко, според Ситизън лаб.