Израелски министър изрази идея за пускане на атомна бомба в Газа, „за да убие всички терористи на „Хамас“. Премиерът на страната Бенямин Нетаняху взе отношение, като го отстрани от длъжност „до второ нареждане“.

Това е първият път, в който Израел признава, че притежава ядрено оръжие.

Кабинетът на израелския премиер се опита да омаловажи изявлението на министъра на фона на предизвиканото световно възмущени.

„Това е един от начините“, заявява Амихай Елияху, член на израелската крайнодясна партия „Еврейска сила“, пред местно радио. Аргументът му е, че "в Газа няма хора, които да не са бойци".

В изявление кабинетът на Нетаняху заяви, че коментарите на министъра „не се основават на реалността“.

„Израел и неговите военни действат в съответствие с най-високите стандарти на международното право, за да избегнат нараняването на невинни. Ще продължим да го правим до нашата победа“, се казва в изявлението.

По-късно Елияху коментира в социалната платформа X, че изявлението му за ядрен удар е "метафорично" и че Израел е "ангажиран да направи всичко възможно, за да върне заложниците живи и здрави".

Междувременно американската армия заяви, че е изпратила ядрена подводница в Западна Азия като послание за възпиране към регионалните противници - особено Иран.

Русия: САЩ са допринесли по всякакъв начин за появата на ядрени оръжия в Израел

Руското външно министерство днес заяви, че изказването на израелски министър, повдига много въпроси, предава Ройтерс.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова отбелязва, че това изказване е предизвикало силна реакция в целия свят.

"Това повдигна огромен брой въпроси. Въпрос номер едно - оказва се, че чуваме официално изявление за наличието в Израел на ядрени оръжия. Съответно следващите въпроси, които възникват у всеки, са: къде са международните организации, къде е МААЕ, къде са инспекторите?", коментира Захарова.

Тя отбеляза, че подобни изявления на представители на израелските власти хвърлят светлина върху истинските причини за съпротивата на Тел Авив срещу създаването на зона без ядрено оръжие в Близкия изток. Според нея САЩ са допринесли по всякакъв начин за появата на ядрени оръжия в Израел, предоставяйки му пълна подкрепа по този въпрос. 

"Ако тази програма съществува и е съществувала, къде са извършени тестовете, на какви тестови площадки? Очевидно, че това не е станало в региона, тогава къде? И не стоят ли САЩ зад всичко това?", допълва Захарова.

Израел: „Хамас“ построи болница над мрежа от свои тунели, на метри от нея - площадка за ракети

Индонезийската болница в Газа е построена на място, под което има мрежа от тунели на "Хамас", и организацията използва района като база за изстрелване на ракети към Израел. Това заяви говорителят на израелската армия Даниел Хагари.

Индонезийската болница в Газа Снимка: Wikipedia

"Ще ви покажа защо са построили болницата там. Не е изненадващо, че "Хамас" построи болницата върху терористичната си инфраструктура", посочва Хагари във видеоизявление, публикувано от израелската армия в Youtube.

Израелската армия представя доказателства за съществуването на площадка за изстрелване на ракети на 75 метра от болницата.

Индонезийското министерство на външните работи отхвърля твърденията за болницата, която, както и други медицински центрове в разкъсваната от войната ивица Газа, в момента лекува пациенти на повече от 100 процента от своя капацитет. Индонезийската благотворителна организация MER-C, която управлява болницата, също отхвърли израелската теза, че съоръжението е използвано от "Хамас".

"Това, в което Израел ни обвинява, може да е предпоставка за атака срещу индонезийската болница в Газа", заявява в Джакарта ръководителят на MER-C Сарбини Абдул Мурад.

Движението "Хамас" многократно е отхвърляло подобни обвинения, отбелязва АФП. В неделя то изрази готовност да позволи на международни наблюдатели да инспектират болниците в търсене на доказателства за използването им от негови бойци.

Болницата, разположена в Бeйт Лахия, в северната част на ивицата Газа, е построена с дарения от индонезийци и няколко благотворителни групи през 2011 г.

Индонезийската болница в Газа е "база, построена от индонезийския народ изцяло с хуманитарна цел и за задоволяване на медицинските нужди на палестинците в Газа", се казва в изявление на индонезийското външно министерство.

Ден по-рано говорителят на израелската армия Даниел Хагари заяви, че индонезийската болница е построена на място, под което има мрежа от тунели на "Хамас", и организацията използва района като база за изстрелване на ракети към Израел.

Изграждането на лечебното заведение започва през 2011 г., официалното ѝ откриване е през 2016 г.

Израел увеличава натиска дълбоко в Газа

Въоръжените сили на Израел казаха, че израелските сухопътни войски вече са разположени "дълбоко в град Газа", предаде ДПА.

"Силите на място напредват съгласно оперативния план, придвижват се напред, увеличавайки натиска дълбоко в град Газа", заяви говорителят на армията Даниел Хагари.

Тази неделя град Газа беше напълно обкръжен и Ивицата Газа е разделена на две половини.

През последните 24 часа са били убити няколко командири на групировката "Хамас", която контролира ивицата Газа, добави Хагари. Двама от тях са сред отговорните за масовите убийства в Израел на 7 октомври.  Унищожени са и няколко входа към подземни тунели. Много от тях се намират в близост до училища, болници и хуманитарни обекти, каза още говорителят. Бронетанкови и сухопътни войски са открили военно съоръжение с площадки за изстрелване на 50 ракети в близост до джамия, посочи също така той.

Палестински очевидци съобщиха за щети по покрива на болницата "Дар аш Шифа", нанесени по време на израелските атаки снощи.

Използват "нови средства" за унищожаване на подземните тунели

В отговор на запитване дали Израел ще атакува болницата, която според армията служи и за команден център на "Хамас", Хагари заяви: "Ще навлезем по-дълбоко в град Газа и ще достигнем до всяко място, където има терористи". Няма "място, където терористите от "Хамас" да се скрият от атаките на армията", каза той и добави, че се използват и "нови средства" за унищожаване на подземните тунели.

По данни на контролираното от "Хамас" министерство на здравеопазването на ивицата Газа броят на убитите палестинци в анклава е нараснал до повече от 10 000 души от началото на войната преди месец. Сред тях са хиляди жени, деца и млади хора, посочва ДПА.

Йордания: Израел не прави разлика между военни и цивилни

Премиерът на Йордания снощи заяви, че страната му оставя "всички възможности" отворени в отговор на това, което нарича неспособността на Израел да прави разлика между военни и цивилни на фона на засилването на бомбардировките и на инвазията в ивицата Газа, предаде Ройтерс.

Премиерът Бишер ал Хасауне не уточни какви стъпки ще предприеме Йордания дни след като отзова посланика си от Израел в знак на протест срещу израелската офанзива в ивицата Газа, започнала, след като на 7 октомври "Хамас" извърши трансгранична атака.

Миналата седмица Йордания също така обяви, че посланикът на Израел, който напусна Аман малко след нападението на "Хамас", няма да бъде допуснат обратно в страната и така на практика го обяви за персона нон грата.

"Всички възможности за справяне с израелската агресия в Газа и нейните последици са на масата за Йордания", заяви пред държавни медии Хасауне, чиято страна подписа мирен договор с Израел през 1994 година. По думите му израелската обсада на гъсто населената ивица Газа не е самозащита, както твърди Израел. "Жестоката израелска атака не прави разлика между граждански и военни цели и се разпростира върху безопасни зони и линейки", каза той.

Израел отрича, че умишлено насочва удари по цивилни обекти в гъсто населени райони.