Астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс, чийто планиран 8-дневен изпитателен полет на „Старлайнър“ се превърна в девет месеца и половина престой на борда на Международната космическа станция (МКС), говориха днес за първи път след завръщането си на Земята преди почти две седмици.
Те все още се адаптират към земната гравитация, след като се спуснаха на борда на ферибота SpaceX Crew Dragon на 18 март.
„Исках да прегърна съпруга си и кучетата си“, каза Уилямс пред репортери, като добави, че когато се е върнала у дома, е изяла сандвич със сирене на скара, който ѝ е напомнил за баща ѝ, който е вегетарианец.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тяхната многократно удължавана мисия предизвика огромно внимание след проблемите с космическия им кораб, решението на НАСА три месеца след изстрелването да ги задържи в орбита до тази година и коментарите на президента Тръмп, според които астронавтите са били „изоставени“ в Космоса от администрацията на Байдън.
По време на интервю за CBS News през февруари Уилямс отрече да се чувства „изоставена“ или „заседнала“, като заяви, че за нея е чест да бъде там и част от екипа, който прави „наука на световно ниво“.
Въпреки изпитанията и двамата астронавти заявиха, че биха летели отново със „Старлайнър“.
„Защото ще отстраним всички проблеми, с които се сблъскахме. Ще го поправим. Ще го накараме да работи. „Боинг“ е напълно ангажиран. НАСА е напълно ангажирана. И при това положение бих се качил на борда на самолета на мига“, каза Буч Уилмор.
Астронавтите признаха, че „Старлайнър“ има някои неща, които трябва да бъдат поправени.
„Но той е страхотен космически кораб и има много възможности, които другите космически кораби нямат. И да видя това нещо успешно и да бъда част от тази програма е чест“, каза Суни Уилямс.
След кацането Уилмор и Уилямс, както и всички завръщащи се астронавти на космическата станция, започнаха физиотерапия в космическия център „Джонсън“, за да им помогнат да се адаптират към гравитацията.
Колко време астронавтите са били в Космоса?
До момента, в който се спуснаха край брега на Мексиканския залив във Флорида, Уилмор и Уилямс бяха прекарали 286 дни в Космоса. Въпреки че удължената мисия беше много по-дълга от първоначално планираното, тя се нарежда на шесто място в списъка на най-дългите полети на американски астронавти.
Рекордът се държи от астронавта Франк Рубио, чийто планиран 6-месечен престой на борда на космическата станция беше удължен до малко повече от цяла година - 371 дни - заради изтичане на охладителна течност в руския „Союз“, който го изведе в орбита. Той се завърна на Земята на борда на заместващ „Союз“ през септември 2023 г.
Въпреки че рекордът му остава ненадминат, проблемите със „Старлайнър“, който изведе Уилмор и Уилямс в Космоса, предизвикаха широко отразяване в САЩ, което далеч надхвърли отразяването на още по-дългата мисия на Рубио.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK