Израелци и палестинци могат да живеят заедно, въпреки всичката пролята кръв, също както французите и германците. Това коментира Иван Гарелов в предаването „Лице в лице“ по bTV по повод последните размирици, при които загинаха над 15 палестинци.

По думите му „израелците и палестинците не се различават съществено – и двата народа са изстрадали, интелигентни са, образовани – палестинците имат повече висшисти на глава от населението от Великобритания и най-много в Близкия Изток. Те биха могли да живеят един ден заедно, както днес живеят французи и германци. Повечето арабски държави, близки до Палестина, обаче не искат да ѝ помогнат и не искат да има държава Палестина“, смята той. „Те предпочитат да използват палестинския проблем за своя престиж, за да могат да се пазарят, да се налагат тук или там“.

На фона на войната в Сирия, като че ли палестинският проблем беше позабравен или по-точно израелско-палестинският конфликт беше позабравен. Той не е локален конфликт, той, според мен, е сърцевината на целия Близкоизточен проблем, каза Гарелов. И добави, че всички терористи, като ги питат какво имат против Америка, те посочват, че тя подкрепя Израел, а Израел е прогонил палестинците.

Снимка: bTV

„Струва ми се, че с решението си да признае Ерусалим за столица на Израел Тръмп върна палестинско-израелския конфликт отново на дневен ред и шансовете, които сега съществуват, са или той да бъде решен едностранно в полза на Израел, или обратно – да възобнови преговорите, които от четири години насам тлеят“, посочи гостът.

Гарелов обясни, че поводът за последните палестински демонстрации на границата между Ивицата Газа и Израел, които доведоха до жертви, е т. нар. Ден на земята. На него се почитат убитите през 1976 г. шестима палестинци, протестиращи срещу това, че им се отнема земята. „С демонстрациите, озаглавени „Маршът на завръщането“, палестинците искат да имат правото да се завърнат по местата, от които са изгонени вследствие на войната от 1948 г., когато се създава израелската държава, избухва арабско-израелският конфликт и в резултат голяма част от палестинците са прогонени в тези гета или в съседни арабски страни“, каза гостът.

Снимка: bTV

Планирано е протестът да завърши на 15 май – друг символичен ден – Деня на катастрофата, символизиращ събитията от 1948 г., посочи той.

Гарелов обясни, че по-силните протести избухват в Газа, а не на Западния бряг, защото на Западния бряг управлява правителството на Махмуд Абас, „това е „Фатах“, това е организацията, която беше водеща в Организацията за освобождение на Палестина, която официално е признала израелската държава още 1993 г., която се отказа от терора. В Газа обаче са много силни радикалните елементи, т.е. „Хамас“, защото това е най-гъсто населената област може би в света – там царува мизерия, а мизерията ражда омраза, съпротива. И в годините на израелската окупация условията се влошават. (...) Там почти всяко дете до 20-годишна възраст е минавало поне за малко през затвора, всяко семейство има загинали или осакатени хора. Цялата област е взривоопасна. Правителството, което управлява в Рамала, няма власт над „Хамас“.

Търсят се пътища за споразумения, но радикалните елементи са най-сериозната пречка пред възобновяването на мирния процес между Израел и Палестина, добави той.

Снимка: bTV

Гарелов посочи, че в Израел най-трайно за мира работят тези, които са били военни, защото знаят цената на мира. Пречка в уреждането на конфликта са крайните крила в двете държави, смята гостът.

Важно ще е каква ще е следващата стъпка на Тръмп – ако той не предприеме някаква мирна инициатива, това ще бъде във вреда на палестинците, посочи гостът.

Той коментира още, че изказванията на Ердоган няма да бъдат подплатени с действия и няма да има сериозен конфликт между Израел и Турция.

Вижте целия разговор във видеото:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement