Групировката "Ислямска държава" привлича в Сирия все повече граждани на страни от Централна Азия, предупреди Международната кризисна група в огласен днес доклад, цитиран от Франс прес.

Между 2000 и 4000 души от Централна Азия са пристигнали в последните три години в териториите, контролирани от ИД, в контекста на корупция и лошо управление в петте централноазиатски страни: Казахстан, Киргизстан, Туркменистан, Таджикистан и Узбекистан, посочва докладът.

"За ИД сега е по-лесно да наема хора в Централна Азия, отколкото в Афганистан или Пакистан", казва с безпокойство Дейрдре Тайнън, която отговаря в МКГ за района. Желанието за политически и социални промени са дълбоко вкоренени в този район. Поради това не може да се установи профил на последователите на ИД, отбелязва Тайнън.

Признак за това, че "Ислямска държава" е засилила вербуването, е голямото разнообразие на хората, заминаващи за Сирия - сред тях има 17-годишна фризьорка, бизнесмени и дори самотни майки заедно с децата си. Всички мислят, че ислямския халифат може да бъде сериозна алтернатива на постсъветския живот.

В тези пет страни религията запълва празнина, породена от липсата на управление и от социалната несигурност, отбелязва докладът. Изправени пред това явление, нито една от бившите централноазиатски съветски републики не е взела подходящи мерки.

Въпреки въведените през 2014 г. в Таджикистан и Казахстан закони, криминализиращи заминаването на хора да воюват в чужбина, не е направено нищо, за да бъдат идентифицирани бойците, готови да заминат, нито пък да бъдат реинтегрирани онези, които смятат да се върнат от Сирия и Ирак.

Службите за сигурност в Централна Азия използват заплахи за политически цели и за ограничаване на личните свободи, отбелязва МКГ. Според организацията особено изложен на терористичната заплаха е Узбекистан - родина на свързаното с "Ал Кайда" "Ислямско движение на Узбекистан".

Повечето страните в Централна Азия – светски държави с преобладаващо мюсюлманско население, се управляват от диктатори, които са на власт още от разпадането на Съветския съюз. Единствен Киргизстан извърши през декември 2011 г. преход към демокрация след два държавни преврата през 2005 г. и 2010 г.