Иран призова в четвъртък държавите-членки на БРИКС да осъдят нарушенията на международното право от страна на Съединените щати и Израел, заяви външният министър Абас Аракчи.

Той също така призова страните от БРИКС да предотвратят политизирането на международните институции.

„Фалшивото чувство за превъзходство и имунитет на Запада трябва да бъде разбито от всички нас.“, написа Аракчи в Телеграм.

Страните от БРИКС включват Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран, Обединените арабски емирства и Индонезия.

Конфликтът, който започна на 28 февруари, засили геополитическото напрежение и предизвика глобална енергийна криза. Позицията на Иран може да затрудни БРИКС – която действа на базата на консенсус – да се споразумее за съвместно изявление, предвид присъствието на ОАЕ на противниковата страна. Иран предприе множество атаки срещу ОАЕ и други съседни страни.

Ефективното затваряне на Ормузкия проток – критична артерия, която обработва приблизително една пета от световните доставки на петрол – предизвика едно от най-големите прекъсвания на доставките в близкото минало.

Ограниченията върху танкерите доведоха до рязко покачване на цените на суровия петрол, подхранвайки опасенията от подновяване на инфлацията, по-строги финансови условия и потенциално забавяне на световната икономика, особено за икономиките, внасящи енергия, като Индия. Отделно, индийското външно министерство заяви в четвъртък, че кораб под индийски флаг е бил атакуван край бреговете на Оман в сряда.

„Атаката... е неприемлива и ние осъждаме факта, че търговското корабоплаване и гражданските моряци продължават да бъдат обект на нападения.“

Във встъпителните си думи индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар възприе предпазлив тон, избягвайки директни критики, като същевременно подчерта значението на стабилността. Той каза, че безпрепятствените морски потоци през международните водни пътища, включително Ормузкия проток и Червено море, са жизненоважни за глобалното икономическо благополучие.

„Конфликтът в Западна Азия заслужава специално внимание“, каза Джайшанкар, без да назовава конкретни държави. Той също така изрази загриженост относно нарастващото използване на едностранни санкции, дългогодишен спорен въпрос сред членовете на БРИКС.

„Все по-често се прибягва до едностранни принудителни мерки и санкции, несъвместими с международното право и Устава на ООН“, каза той. „Такива мерки непропорционално засягат развиващите се страни. Тези неоправдани мерки не могат да заместят диалога, нито пък натискът може да замести дипломацията.“ Джайшанкар добави, че развиващите се икономики очакват БРИКС да играе „конструктивна и стабилизираща роля“ във време на нарастваща геополитическа фрагментация и икономическа несигурност.