Иракски Кюрдистан е оазис на стабилност в размирния близкоизточен регион. С огромния си икономически потенциал и богати залежи на петрол федералният регион привлича много инвеститори от цял свят.
Не съвсем като Дубай или Абу Даби, но Иракски Кюрдистан има амбицията до няколко години поне да се доближи до стандарта на богатите емирства. Автономният федерален регион разполага с всички предпоставки за това - стабилна власт под ръководството на президента Масут Барзани, амбициозна инвестиционна програма и петрол в изобилие.
„Кюрдите от Северен Ирак са мъдри и са разбрали, че няма нужда да се дестабилизира региона с претенции за велик Кюрдистан. Това повече ще навреди на тяхната кауза, затова по-разумно е да се развива презграничното сътрудничество. В скоро време Европейският парламент ще открие свое представителство в Ербил”, каза Марио Мауро, депутат в Европейския парламент.
Правителството в столицата Ербил си е поставило задача да изгради свободна търговска зона, която да бъде икономически оазис в региона. В града вече се издигат кранове, които строят петзвездни хотели.
Първите инвеститори са петролни компании, които продължават със сондажите, въпреки че Кюрдистан разполага с повече залежи, отколкото е в състояние да изнася. Кюрдите имат и достатъчна тежест в управлението на Ирак, като Джалал Талабани е президент на страната вече седем години.
България и Кюрдистан
Междувременно за първи път кюрдски лидер от Северен Ирак дойде на посещение у нас. Президентът на иракския федерален регион Кюрдистан Масуд Барзани пристигна в София с покана към български фирми и медици.
На среща с премиера Бойко Борисов бяха обсъдени възможностите България и Кюрдистан да си сътрудничат в здравеопазването и икономиката. Двете страни се договориха и за принципно взаимодействие в областта на стратегическата инфраструктура - язовирното строителство и земеделието. Според Борисов българските фирми и инженери могат да допринесат за изграждането на нов Ирак.