След Либерия, и Нигерия поиска от САЩ експерименталното лекарство срещу смъртоносния вирус ебола – Zmapp, обяви министърът на информацията Лабаран Маку. Той все още чака отговор от Вашингтон, предаде ДПА.
Серумът е използван успешно върху маймуни, но не и върху хора – първите пациенти, на които беше приложеж, са двамата американски здравни работници, заразени в Либерия – д-р Кент Брантли и Нанси Райтбол, както и 75-годишният испански мисионер, който почина след лечение в Мадрид.
Ваксината и лекарството срещу вируса все още са в процес на разработване. Развитите държави понесоха много критика, защото прилагаха иновативния серум само върху двамата заразени американци, а не изпращат от него в Западна Африка.
Световната здравна организация обаче даде одобрение за прилагането й, което нарече хуманно.
Междувременно Нигерия даде трета жертва в епидемията, обхванала Западна Африка – 36 годишен служител на Икономическата общност на страните от Западна Африка (ЕКОВАС). Той работел като помощник по протокола и е пътувал по работа с либериеца Патрик Сойър, за когото се смята, че през юли е пренесъл вируса в Нигерия, където пристигнал, без да знае, че е болен.
Нигерия е регистрирала осем случая на заразени след идването на Сойър, който вече почина. Три са смъртните случаи.
На 8 август президентът на Нигерия Гудлък Джонатан обяви извънредно положение на територията на цялата страна заради разразяването на ебола и одобри 1,9 млрд. найра (11,6 млн. долара) за сдържането му.
По последни данни на Световната здравна организация от 9 август е взел вече 1013 жертви в Западна Африка.