Meta обяви назначаването на трима нови членове на борда, включително главния изпълнителен директор на Ultimate Fighting Championship (UFC) и близък приятел на Доналд Тръмп - Дейна Уайт.
Изглежда главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг полага усилия да поправи връзките си с Тръмп преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ този месец, съобщи Би Би Си.
През годините Уайт е коментирал, че Доналд Тръмп е бил един от малкото, подкрепили развитието на смесените бойни изкуства в САЩ в момент, в който спортът е оприличаван като „бой между петли в клетка“ и е искано забраняването му.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В публикация в Instagram на Meta Уайт каза, че обича социалните мрежи и е „развълнуван да бъде малка част от бъдещето на изкуствения интелект и нововъзникващите технологии“.
Но това не е единствената огромна компания, която се опитва да влезе в про-Тръмп „семейството“.
Негов „член“ вече е милиардерът Илон Мъск, който притежава социалната мрежа „Х“ (известна преди като Twitter – бел. ред.), автомобилната компания Tesla и SpaceX.
Мъск не просто помогна на Тръмп по време на кампанията, но и получи „назначение“.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп назначи Илон Мъск за роля, насочена към създаването на по-ефективно правителство, предоставяйки още по-голямо влияние на най-богатия човек в света, който дари милиони долари, за да помогне на Тръмп да бъде избран. Мъск и бившият републикански кандидат за президент Вивек Рамасвами ще ръководят съвместно новосъздадения отдел за правителствена ефективност.
А след победата му през ноември, съюзниците на новоизбрания президент Доналд Тръмп са събрали над 200 милиона долара за съзвездие от групи, които ще финансират неговото встъпване в длъжност, политическата му дейност и евентуално неговата президентска библиотека, според четирима души, участващи в набирането на средства, пише New York Times.
Тръмп обеща да изкорми „дълбоката държава“ и даде различни обещания на поддръжниците на индустрията. Сред обещаните донори за встъпителните събития са Pfizer, OpenAI, Amazon на Джеф Безов и Meta, заедно с фирми за криптовалута.
Учредителните комитети могат да приемат неограничени вноски от физически лица и корпорации, но не и от чуждестранни граждани. Големите корпорации, които се опитват да избегнат партизанската политика, отдавна даряват за встъпителни фондове, за да сигнализират за готовност да работят с нови администрации и подкрепа за демократичното предаване на властта, независимо от партията на бъдещия президент.
Сред четиримата финансови председатели на комитета по встъпването в длъжност на Тръмп са лобистът Джеф Милър и Рейнс Прибъс, бивш началник на кабинета в Белия дом на Тръмп, който не е лобист, но е председател на борда на съветниците на лобистката фирма Michael Best Strategies.
Фирмата на г-н Милър, Miller Strategies, представлява Pfizer и Pharmaceutical Research and Manufacturers of America, всеки от които е обещал дарения. Техните ръководители се срещнаха след изборите с Тръмп и неговия избор за министър на здравеопазването и човешките услуги, Робърт Ф. Кенеди младши, на фона на опасения за това как фармацевтичната индустрия може да бъде засегната от Кенеди, който е скептик към ваксинирането.
След изборите фирмата на Милър се регистрира като лобист за технологичната компания за споделено пътуване Uber, която дари 1 милион долара, както и нейният главен изпълнителен директор Дара Хосровшахи. Фирмата представлява и технологичната компания OpenAI, чийто главен изпълнителен директор Сам Алтман планира да даде 1 милион долара. Michael Best Strategies представлява фирмата за криптовалута Ripple от близо четири години. Той е обещал 5 милиона долара в собствената си криптовалута, XRP - сред най-големите известни дарения на учредителния комитет.
Платформата за търговия с криптовалута Robinhood също ще дари 2 млн. долара.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK