И Кувейт обяви, че е отзовал посланика си в Иран. Като причина за крайното решение са посочени нападенията срещу саудитските дипломатически мисии в Ислямската република, предаде Асошиейтед прес.
В официалното изявление, цитирано от държавната агенция КУНА, не се коментира как това решение ще се отрази на отношенията между двете държави.
Саудитска Арабия скъса дипломатически отношения с Техеран в понеделник. Поводът е, че демонстранти нахлуха в две нейни дипломатически мисии в Иран, по време на протести срещу екзекуцията, извършена от Рияд, на виден шиитски духовник и опозиционер.
Непосредствена жертва на исторически заложеното религиозно разделение се оказва Сирия. Иран подкрепя режима на Башар Асад, а Саудистка Арабия е против. Според Рияд търканията между двете страни няма да провалят преговорите, които се очаква да започнат в най-скоро време.
„Ще продължим да работим усилено за постигането на мир в Сирия, Йемен или където е необходимо. Иран трябва да заяви своята позиция, но досега не подкрепяха особено международните усилия”, заяви Абдула ал-Муалими - посланик на Саудитска Арабия в ООН.
Специалният пратеник на ООН за Сирия ще посети Техеран тази седмица, за да гарантира присъствието на Иран на преговорите. Иранският президент Хасан Роухани призова Европейският съюз да не остава безнаказана Саудитска Арабия заради екзекуцията на виден шиитски духовник в края на миналата седмица.
Примерът на Саудитска Арабия беше последван от Бахрейн и Судан, а Обединените арабски емирства понижиха равнището на отношенията си с Техеран.
Судан даде на иранските дипломати в страната срок от две седмици да я напуснат.
Държавната агенция СУНА съобщи, че суданското външно министерство е призовало иранския шарже д'афер в столицата Хартум, за да го информира за това решение.
Междувременно Египет също подкрепи Саудитска Арабия в спора с Иран. Външният министър на Кайро Самех Хасан Шукри определи нападенията над саудитски дипломатически представителства в Ислямската република като неприемливи, предаде Асошиейтед прес.