Хърватия се надява да се присъедини към еврозоната веднага щом е възможно, което ще рече след "четири или пет години". Това заяви директорът на хърватската централна банка Борис Вуйчич в интервю за германския в. "Франкфуртер алгемайне".

"Искаме да се присъединим към еврозоната възможно най-бързо", макар да "е твърде рано да се каже кога ще стане това", отбелязва Вуйчич, чиято страна влиза в Европейския съюз на 1 юли.

"За момента не изпълняваме определени критерии за влизане, инфлацията и бюджетният дефицит са доста високи. Но ние трябва да се уверим, че изпълняваме условията и най-вече равнището на дълга да премине трайно под 60 процента от БВП или поне да остане на това ниво", допълва централният банкер.

На въпрос за евентуални опасения, свързани с идеята за присъединяване към еврозоната, която в момента е в криза, той отговаря, че "въпросът не стои засега, тъй като ще можем да влезем чак след четири или пет години".

"Оттук нататък ще трябва еврозоната да се справи с трудностите си, иначе ще имаме големи проблеми. От тази гледна точка е почти лукс да бъдеш отвън и да можеш да наблюдаваш" как ще се развият нещата, допълва банкерът.

Той говори за необходимостта от банков съюз и фискална конвергенция, както и за реформи в страните, загубили конкурентоспособност и с все още неовладени дългове.

На 1 юли Хърватия ще стане 28-ата членка на ЕС след процес, който отне осем години на Загреб, за да отговори на европейските критерии, станали по-взискателни от началото на финансовата криза и в светлината на затрудненията, срещнати от най-новите членки България и Румъния, присъединили се през 2007 година.