В Хърватия днес ще се състоят парламентарни избори, които се очертават като най-оспорваните, откакто страната обяви независимост преди четвърт век.

Крайният резултат зависи от твърде много фактори, за да има ясна прогноза, съобщават информационните агенции.

Хърватските граждани ще избират депутати между 2300 кандидати, предложени в 166 партийни и независими изборни листи.

Избирателната система е доста сложна. Трябва да бъдат избрани 151 депутати в десет изборни района в страната, към които ще се прибавят още трима депутати от диаспората и осем народни представители на националните малцинства, които се избират в отделна изборна единица. Гласуването е по пропорционалната система, като тази година за първи път ще бъдат използвани преференции.

Премиерът Зоран Миланович се стреми към втори последователен мандат за неговата Социалдемократическа партия /СДП/ и за трети за партията, откакто Хърватия се отцепи от бивша Югославия през 1991 г.

Консервативната Хърватска демократична общност /ХДО/, която управлява през останалото време, иска да се върне на власт след четиригодишно прекъсване с нейния нов лидер - Томислав Карамарко. 

ХДО водеше в проучванията на обществените нагласи през годината, като цяло с голяма преднина, но СДП значително намали изоставането си през последните седмици. Роля за това изигра напливът на мигранти в страната.

Премиерът Миланович се опитваше да демонстрира съчувствие към бежанците, но същевременно прояви твърда позиция и осъди съседните страни Унгария и Сърбия за начина, по който се справят с мигрантската криза, подчертавайки, че правителството "прави всичко, за да защити националните интереси на хърватите".

И Миланович, и Карамарко обещават реформи, растеж, борба срещу корупцията и национален възход, но се фокусираха повече върху критиките към своите съперници, отколкото върху представяне на програми.

Последните анкети, направени в края на миналия месец показват, че водената от ХДО дясноцентристка "Родолюбива коалиция" може да очаква между 30,9 и 32,9 на сто от гласовете.

Левоцентристката коалиция "Хърватия расте", водена от СДП, получава между 30,1 и 31,9 процента от гласовете на избирателите, според анкетите.

Далеч зад тях е новосформираната партия "Мост", която има подкрепата на между 4,7 и 6,2 на сто от гласовете. На места в новя парламент могат да се надяват още партията Трайно развитие на Хърватия /ОРаХ/, която има подкрепата на между 2,5 и 4,4 на сто от избирателите, и партията "Жива стена", която може да очаква между 3,4 и 3,8 процента от гласовете.

Тези резултати показават, че вероятно нито една от двете основни коалиции няма да получи мнозинство в парламента и затова ще трябва да търси коалиционен партньор между някоя от по-малките партии.