Лидерът на социалистите в Европейския парламент Ханес Свобода отправи призив към българското правителство да се разграничи от политиката на "Атака", съобщи БНР.

На журналистически въпрос в Страсбург Свобода бе попитан дали не легитимира сътрудничеството на правителството с "Атака" заради това, че при тройната коалиция, фирмата, в която е работила съпругата му, е получила голяма обществена поръчка в България. "Аз не съм легитимирал нищо - не и сътрудничество с "Атака". Вече казах, че българското правителство трябва да се разграничи от всички политики на тази партия и това е много ясно. "Атака" не споделя нашите ценности и ние няма как да споделим нейните", каза Свобода. Такава позиция председателят на европейските социалисти даде и по време на конгреса на ПЕС в София в края на юни.

Лидерът на евросоциалистите заяви още, че не е бил против дебатите в Европарламента относно ситуацията в България, а против това те да се провеждат днес. Според него по-подходящо би било дискусията в пленарна зала да бъде през септември, след като минат обсъждания в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.

Позицията на ЕНП

По-рано днес от парламентарната група на ЕНП разпространиха писмено становището на евродепутатите Манфред Вебер и Вероник Матийо по повод България. Според Вебер, за С&Д нарушенията на човешките права са проблем, но не и когато ги нарушават социалистически правителства.

Според позицията на Матийо "предвожданото от българските социалисти коалиционно правителство не разполага с мнозинство в Народното събрание и разчита на услужливото парламентарно поведение на ултранационалистическата, ксенофобска и антиевропейска партия "Атака". Тя определи изказването на председателя на Народното събрание Михаил Миков относно българските медии като нападение заради "неуместно отразяване" на протестите. В това изявление намират своя отзвук и изказвания на председателя на "Атака" Волен Сидеров, допълва тя.

През последната година бяхме свидетели на постоянните опити на С&Д да превърнат Европейския парламент в орган на съдебната и изпълнителната власт с преднамерената цел да бъдат опозорени правителства, оглавявани от партии от ЕНП. Когато става дума за правителства, предвождани от социалисти, те блокират всякакви опити за парламентарен дебат, което в крайна сметка е основната функция на всеки законодателен орган. Лицемерието им не спира да ни учудва. Да наречем "двойни стандарти" това, което те правят, е просто меко казано", заявяват Вебер и Матийо.

Матийо коментира и предложението дебата в ЕП относно България да не се проведе днес, което Свобода даде. „Озадачена съм от отказа на Групата на социалистите и демократите тази седмица да дебатират в Европейския парламент политическата ситуация в България . Г-н Свобода, каква е Вашата оценка за България? И да сте казали нещо, не сме Ви чули“, заяви координаторът на ЕНП в Kомисията на ЕП по граждански свободи. Евродепутатът Манфред Вебер допълва, че ако г-н Свобода не може да отговори, то вероятно българският лидер на Партията на европейските социалисти г-н Сергей Станишев може.