Под егидата на президента Франсоа Оланд в Париж бе подписано споразумение между френските издателски къщи и компанията Гугъл. То касае заплащането на вестниците от страна на търсачките на компанията.
Оланд определи като събитие от световно естество подписването на договорката, предвиждаща създаването от филиала на Гугъл във Франция на фонд с капитал 60 милиона евро - за "улесняване на прехода на пресата към цифровия свят". От началото на декември шефовете на френските издателски къщи и представителите на Гугъл дискутираха по няколко пъти на седмицата това споразумение.
Издателите искат Гугъл да им плаща за права, които са сходни с авторските права, предвид това, че компанията реализира големи печалби от реклами, привличайки работодателите заради това, че при търсене в раздела Новини на търсачката се появят информациите на вестниците. По повод споразумението Франс прес припомня, че в Германия, Белгия и Бразилия издателите имат различни отношения с Гугъл.
В Германия правителството прие през август 2012 г. проект на закон, визиращ по-добрата защита на интелектуалната собственост на издателските къщи, като задължи търсачките да им плащат комисионни. Предстои приемането на закона в парламента, но той е остро критикуван от лявата опозиция.
В Белгия след 6 години беше постигнато споразумение, сходно на френското. То беше сключено между Гугъл и компанията Копипрес, защитаваща интересите на белгийските френско и германоезични издания. По време на 6-те години на полемика статии на издания като "Соар", "Авнир" и "Либр Белжик" бяха изключени от резултатите в раздел Новини на търсачката.
Вестниците белязаха точки срещу Гугъл в съда с цел извоюване на обезщетение, но притеснени, че ще чакат още много години до окончателно съдебно решение в тази насока, те предпочетоха да се върнат към сътрудничество с американския гигант. Споразумението влезе в сила на 12 декември 2012 г. Той създава търговско партньорство, чиято цел е стимулиране на посещаемостта на сайтовете на тези вестници и подпомагането на вестниците да направят онлайн съдържанието си платено.
В Бразилия повечето вестници решиха да напуснат раздела Новини на Гугъл, след като през 2011 г. не успяха да се споразумеят с гиганта за пари срещу правото той да използва тяхното съдържание. Сред тези вестници са трите най-водещи за страната, които започнаха да въвеждат оттогава платения абонамент за сайтовете си. Някои от вестниците изтъкнаха, че напускането на Гугъл не е повлияло на посещаемостта на онлайн изданията им.