Президентът на Гърция Каролос Папуляс свиква партийните водачи на извънредно съвещание, за да бъде създадено правителство с извънредни пълномощия. До тук се стигна, след като лидерът на социалистите Евангелос Ванизелос официално върна мандата за съставяне на правителство.

Преди ПАСОК с тази задача не успяха да се справят "Нова демокрация" и партията СИРИЗА, съответно заели първите две места на изборите.

ПАСОК получи мандат да сформира кабинет на 6 май, но водачът на социалистите Евангелос Венизелос много бързо се отказа и уведоми президента, че не е успял да се справи със задачата.

Така страната се насочва към повторни избори, най-вероятно през юни.

Безуспешните опити за сформиране на правителство станаха под тревожните погледи на европейските й партньори и пазарите, които виждат отново да се надига рискът от излизане на страната от еврозоната.

ЕЦБ плаши със спиране на финансовата помощ

Ако Атина не се придържа към вече договореното спасително споразумение, то за нея няма да има повече финансова помощ, предупреди ръководителят на германската централна банка Йенс Вайдман, който участва в определянето на политиката на ЕЦБ.

В интервю за в. "Зюддойче цайтунг" Вайдман подчерта, че излизането на Гърция от еврозоната би нанесло по-голям удар на самата Гърция, отколкото на останалата част от блока.

"За Гърция последиците биха били много по-сериозни, отколкото за останалата част от еврозоната", подчерта Вайдман. "Прекалено просто е да се мисли, че гръцките проблеми ще се разрешат с напускането на еврозоната", добави Вайдман.

В интервюто Вайдман не даде индикации дали ЕЦБ ще се намеси отново на пазара на дългови облигации, но подчерта, че е прекалено рано да се оттеглят спешните мерки за оказване на подкрепа на банките. Вайдман посочи само, че програмата на ЕЦБ за закупуване на дългови облигации е в "спящо състояние", но може да бъде задействана отново.

Гръцкият президент търси подкрепа при социалиста Франсоа Оланд

Гърция залага на солидарната подкрепа на приятелите си в чужбина, в челната редица на които е Франция и на европейската политика на Франсоа Оланд, за да се помогне на страната. Това заяви гръцкият президент Каролос Папуляс в поздравително писмо до новия френски президент.

В него Папуляс подчертава "несъмненото европейско измерение на гръцкия въпрос".

"Сигурен съм, че европейските ви позиции и борбата, която подготвяте в полза на растежа и стабилността в Европа, ще е от голямо значение за икономическото съживяване на страната ми", смята Папуляс.