Гърция иска отмяна на данъци, повече помощ за бедните и безработните, замразяване на уволненията в държавния сектор и повече време за намаляване на бюджетния дефицит в план, който има намерение да представи на срещата на ЕС на високо равнище следващата седмица.
Новото коалиционно правителство посочи няколко предвиждания от споразумението с международните кредитори, по които ще иска предоговаряне, тъй като желае да отмени някои данъци и съкращения, за да подпомогне хората с ниски доходи.
Трите партии, които съставиха коалиция след изборите на 17 юни - дясната Нова демокрация, социалистическата ПАСОК и малката умерена Демократична левица, се договориха за серия политики, които ще следва тяхното правителство.
Петте основни неща, които са договорили трите формации, са допълнение и изменение на договора за връщане на дълга, промени в политическата система, въпроси, свързани с икономическия растеж, които не са включени в меморандума за спасителния заем, инициативи против нелегалната имиграция и въпроси, свързани със социалната защита.
Новото правителство ще се стреми към удължаване на периода за фискално регулиране с още най-малко две години, за да може крайната фискална цел да бъде постигната без бъдещо съкращаване на заплати и пенсии или на държавната инвестиционна програма, а чрез обуздаване на пилеенето на средства и целенасочена борба с корупцията, избягването на данъци и сивата икономика.
Правителството иска да намали потребителския данък върху ресторантьорската индустрия и за земеделието, и да удължи едногодишните помощи за безработица с още една година. То също така ще се стреми да удължи срока на получаване на помощи за безработица за самоосигуряващите се лица, които са загубили бизнеса си, и постепенно да увеличи освободения от данъци лимит върху доходите до средните европейски равнища.
Новото коалиционно правителство иска да върне колективните договори за заплащане "до нивата, определени от европейския социален закон" и да преразгледа намалението на минималната работна заплата, която бе орязана с 22 процента по-рано тази година на около 580 евро месечно.
Правителството иска също да замени многобройните такси върху собствеността, които са в сила в момента, с един данък. Инспектори от тройката международни кредитори на Гърция - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, се очаква да пристигнат в Атина в понеделник за преглед на икономическата ситуация и за подновяване на преговорите, които бяха прекъснати от близо двумесечната политическа криза.
Дали новото гръцко правителство ще спази предизборните си обещания ще зависи от това как те ще бъдат възприети от неговите международни кредитори. Германия, която има най-голям дял в помощта за Гърция, многократно е посочвала, че страната трябва да се придържа към целите за икономии.