След парламентарните избори, партиите в Гърция отново се изправят пред сложен политически пъзел. Месец след като не успяха да сформират правителство, партийните лидери ще трябва отново да преговарят за коалиция.

На изборите вчера гръцките гласоподаватели не дадоха убедителна победа на нито една от партиите. При 62% избирателна активност проевропейската "Нова демокрация" спечели 29,66% подкрепа и ще разполага с 129 депутати, СИРИЗА – 26,89%, социалистите от ПАСОК запазват трета позиция с 12,28% подкрепа и с 33 депутати.

„Гръцкият народ гласува за оставането на страната на европейския път и в подкрепа на членството й в еврозоната”, заяви лидерът на "Нова демокрация" Андонис Самарас, който е най-вероятният следващ премиер на страната. „Без повече рискове, мястото на Гърция в Европа няма да бъде подлагано на съмнение”, допълни Самарас.

Резултатът от парламентарния вот може и да му позволи да състави коалиционно правителство, но той със сигурност ще се сблъска със силна опозиция както във, така и извън парламента.

ПАСОК е най-вероятният бъдещ партньор на "Нова демокрация". Ако двете партии сформират коалиция, заедно ще имат абсолютно мнозинство от 163 места в 300-членния парламент.

Социалистите от ПАСОК обаче не са съгласни да участват в коалиция без втората партия СИРИЗА. Лидерът на крайната лява партия Алексис Ципрас обаче избира да е в опозиция.

И въпреки че преговорите дори не са започнали официално, светът приветства избора на гръцкия електорат.

Германският канцлер Ангела Меркел изрази мнение, че Гърция ще спази европейските си ангажименти за провеждането на реформи. Според финансовия министър Волфганг Шойбле резултатът показва, че гърците подкрепят дълбоките икономически и фискални реформи, които страната трябва да направи.

Великобритания ще работи с новото правителство в Гърция, независимо от неговия състав. Това заявиха британското външно министерство.

Международният валутен фонд изрази готовност да „разговаря с новото правителство" в опитите му да оздрави икономиката на страната.

Не закъсня и реакцията на финансовите пазари. Единната европейска валута повиши стойността си спрямо долара и йената при отварянето на азиатските пазари.

Това беше вторият опит на Гърция да избере правителство. След изборите през май нито една партия не събра достатъчно гласове, за да сформира самостоятелно правителство. Опитите за сформиране на коалиция също пропаднаха, а Гърция изпадна в дълбока политическа и финансова нестабилност.