Екип мексикански учени доказа, че птиците които живеят в градски условия, използват целулозата в цигарените филтри и фасове, за да изграждат гнездата си, като благодарение на материала, намаляват броят на паразитите, които навлизат в него, съобщава телевизия "Франс 24".
„За първи път разполагаме с доказателството, че филтрите от фасовете, могат да действат отблъскващо срещу паразити”, заявяват учените в своето изследване, публикувано в изданието на Biology Letters на британската Кралска научна общност.
По принцип паразитите, които съжителстват с птиците, могат да имат негативен ефект върху домакина, върху възможностите за репродукция и оцеляване.
Учените от Института по екология към националния свободен университет в Мексико Сити, са изследвали поведението на градска популация от врабчета и чинки по време на размножителния им период.
Целулозата от цигарените филтри присъствала в 89 % от гнездата на врабчетата и в над 86 % от тези на чинките. Нещо повече, гнездата на врабчетата съдържали средно по осем филтъра, а тези на чинките средно по 10.
Изследователите констатирали, че и при двата вида, колкото по-голяма е количеството целулоза от използвани филтри, толкова по-малко паразити имало в гнездото.
Учените обаче все още не са доказали дали птиците целенасочено са започнали да използват цигарените филтри заради поразяващия ефект, който има никотина върху акарите, като кърлежи и други.