Стотици наши сънародници остават в Израел и Палестина. МВнР разпространи информация в отговор на въпроси на наши граждани до посолството ни в Тел Авив за това какви са възможностите за пътуване до България.
Летището в Тел Авив изпълнява полети, обясниха от ведомството. Има граничен пункт с Йордания, който работи. Възможност е и през пристанище Хайфа.
В неделя и понеделник България организира два полета на правителствения самолет, с които близо 200 наши сънародници - туристи в Израел, се прибраха. В домовете си в Израел остават много наши сънародници, които с години живеят там.
Рени Момонова е сред оцелелите след фестивала до границата с Газа, където масираната атака взе повече от 260 са жертвите. С ужас се връща към изживяното.
„Бяхме 3000 души. След около 10 минути започнаха да бомбардират“, разказа тя.
Стоматологът доктор Ронен Декало казва, че почти всеки в Израел познава загинал в атаките или изчезнал. Негов приятел и пациент все още не може да бъде открит.
„И аз бях в посока да карам колело, но чух сирените и се върнах вкъщи. Той нямаше този късмет, не знаем къде е. Или е вътре в Газа, или е заложник, или е загинал. Двама мои съседи са починали в този ад и още много приятели, които сега са войници. Просто ни се разкъсва сърцето и стоим вкъщи, чакайки този ужас да мине“, каза д-р Ронен Декало.
От вчера следим опитите на Нели Кукува да напусне Палестина. Жената се свърза с bTV и разказа, че атаките я заварват в Рамала и че пунктовете между Палестина и Израел вече са блокирани.
„Израел не пропускаше никакви туристи и никакви хора освен дипломати да минат през пунктовете“, посочи тя.
Три дни Нели прави опит да напусне зоната през Йордания. Успява да отиде там, след като се обръща към посолството на Германия, тъй като има и български, и германски паспорт.
„Никой не се грижеше за нас, палестинците само. От страна на Израел - никаква помощ“, посочи Нели Кукова.
В опитите си да напусне Западния бряг тя е била в контакт и с българското дипломатическо представителство в Рамала.