Европейската комисия прекрати Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния - 16 години след въвеждането му.

Преди два дни председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в най-чаканата реч за годината заяви, че България и Румъния трябва да бъдат пуснати в Шенген без повече бавене. 48 часа по-късно - тази сутрин, Механизмът за сътрудничество и проверка, на който се позова Нидерландия миналата година, когато ни спря за Шенген, падна. Това обаче дали отваря и последната врата? 

Именно на механизма за проверка се позова и Нидерландия, когато миналата година ни спря за Шенген.

Преди 12 години Европейската комисия заяви, че България и Румъния са изпълнили критериите за присъединяване. Позицията остава непроменена и до днес.

„Разширяването на Шенген остава политически приоритет за Комисията и смятаме, че България и Румъния трябва да са част от тази зона. Многократно тук сме го заявявали: Европейската комисия никога не е правила връзка между присъединяването към Шенген и Механизма за сътрудничество и проверка. Това са две напълно различни теми“, заяви Кристиан Виганд, говорител на ЕК.

Механизмът вече съвсем официално не може да е аргумент и бариера пред нас по пътя за Шенген. Комисията казва, че имаме напредък, но никъде не казва, че проблеми вече няма. България и Румъния ще продължат да бъдат наблюдавани, както и всички останали държави-членки, с годишните доклади за върховенството на закона.

И важно допълнение от Брюксел – гаранциите за независимостта на съдебната система и борбата с корупцията са ангажименти, поети в Плана за възстановяване и устойчивост. И от тях зависи дали ще си получим парите по него.