Европейската комисия прекрати Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния - 16 години след въвеждането му.

Преди два дни председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в най-чаканата реч за годината заяви, че България и Румъния трябва да бъдат пуснати в Шенген без повече бавене. 48 часа по-късно - тази сутрин, Механизмът за сътрудничество и проверка, на който се позова Нидерландия миналата година, когато ни спря за Шенген, падна. Това обаче дали отваря и последната врата? 

Именно на механизма за проверка се позова и Нидерландия, когато миналата година ни спря за Шенген.

Преди 12 години Европейската комисия заяви, че България и Румъния са изпълнили критериите за присъединяване. Позицията остава непроменена и до днес.

„Разширяването на Шенген остава политически приоритет за Комисията и смятаме, че България и Румъния трябва да са част от тази зона. Многократно тук сме го заявявали: Европейската комисия никога не е правила връзка между присъединяването към Шенген и Механизма за сътрудничество и проверка. Това са две напълно различни теми“, заяви Кристиан Виганд, говорител на ЕК.

Механизмът вече съвсем официално не може да е аргумент и бариера пред нас по пътя за Шенген. Комисията казва, че имаме напредък, но никъде не казва, че проблеми вече няма. България и Румъния ще продължат да бъдат наблюдавани, както и всички останали държави-членки, с годишните доклади за върховенството на закона.

И важно допълнение от Брюксел – гаранциите за независимостта на съдебната система и борбата с корупцията са ангажименти, поети в Плана за възстановяване и устойчивост. И от тях зависи дали ще си получим парите по него.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement