Високопоставен бивш украински командир призова началника на армията на страната да се оттегли, обвинявайки го в липса на стратегическо въображение и излагане на живота на украинските войници на риск с „близки до престъпни“ заповеди, съобщава "Гардиън".

Богдан Кротевич, който напусна поста началник-щаб на бригадата „Азов“ през февруари, отчасти за да може да говори, каза, че вярва, че командирът на въоръжените сили генерал Александър Сирски „трябва да си отиде“ и военното ръководство на Украйна трябва да бъде разтърсено.

Ветеранът се оплака в интервю, че Сирски и съществуващото ръководство са били ангажирани с „ръчно микроуправление на цялата армия“ и подчерта заповедите, дадени на войници и части, които ги принуждават да почиват и да се базират твърде близо до фронта.
 
„Започнах да получавам от висшето командване на армията, от щаба на главнокомандващия, заповеди, които ставаха все по-гранично престъпни, които аз, по моята чиста съвест, не можах да изпълня и следвам“, каза Кротевич.

Един от най-известните войници в Украйна, Кротевич, на 32 г., служи в Азов от 2014 г. и оцеля при окупацията на стоманодобивния завод Азовстал през пролетта на 2022 г. Пленен от руските сили, той издържа кратък период на плен, преди да бъде разменен.

След това Кротевич избира да се върне на фронта и става все по-откровен по време на последния си период на военна служба, като открито критикува други командири, за които смята, че са били небрежни към живота на войниците.

Но ветеранът каза пред Guardian, че е „70% решил да напусне“ украинската армия, защото командирите все още „искаха от войниците неща, които те не биха поискали от себе си“. Като бивш военнопленник той е един от сравнително малкото действащи войници, които имат право да напуснат.
 
„Генералният щаб нареди, че когато смяната на войника [на фронтовата линия] приключи, те не могат да почиват в тила, а трябва да почиват на 50 метра от предната страна“, каза Кротевич, което обикновено е в предна наблюдателна база на взвод.

Принуждаването на войниците да се възстановяват толкова близо до фронта поставя „всички тези хора в сериозна опасност“, твърди той. Той обвини командването на армията, че е „престъпно виновно за това, че не разбира принципите на войната в момента“ и по-специално „как работят FPV дронове, как работят планиращите бомби“.

Драматичното разширяване на използването на FPV дронове – които могат да работят на разстояние до 22 км, каза Кротевич – и руските планиращи бомби, които доскоро Украйна се бореше да спре, драматично разшириха дълбочината на фронтовата линия. Но Кротевич каза, че командирите на Украйна не са успели да реагират по съответния начин.

„Те все още имат манталитета да се бият във Втората световна война“, каза той. „Те все още отказват да признаят новите средства за поразяване на цели.“ Той каза, че командирът на армията разчита на разпоредби, издадени през 2016 г., за да оправдае принуждаването на войниците да бъдат базирани толкова далеч напред, време, когато „войната беше напълно различна“.

Той каза, че подобно мислене е повлияло на позиционирането на по-големи щабове. В един момент, каза Кротевич, самият щаб на бригадата на Азов е бил ударен, след като частта е „молила, настоявала“ да бъде върната, защото руските сили настъпват. „Те изрично ни казаха „не“ и получихме директен удар.“

Кротевич каза: „Сирски трябва да си тръгне“, аргументирайки се, че главнокомандващият на армията, назначен през февруари 2024 г., не е успял да пробие руските линии, освен в Курск през август, където е намерил „най-слабото място“ и е нанесъл обикновен „линеен удар“.
Въпреки че Кротевич каза, че атаката срещу Русия е имала смисъл по онова време, той обвини Сирски, че е бил прекалено съсредоточен върху атаката, „когато имахме огромни проблеми“, защитавайки Покровск в Южен Донбас и „оставайки там твърде дълго“.

Украйна не успя да намери начин да преследва маневрена война, докато „врагът по някакъв начин успява да пробие нашите линии всеки месец“, оплака се Кротевич.

"Сирски не се опитва да приложи висока наука и изкуство на войната", каза Кротевич, обвинявайки го, че има "само две функции: ако врагът атакува, просто хвърляте повече хора там. И ако врагът е съкрушителен, изтеглете хората и кажете, че сте загрижени за живота на хората."

Украйна постепенно губи територия през 2024 и 2025 г., когато руските сили за първи път напреднаха от Авдиевка на изток към Донбас, преди основните усилия на Москва да се прехвърлят към елиминирането на нахлуването в Курск.
Много наблюдатели свеждат скромния, но постоянен успех на Русия до по-големия брой на персонала и паузата в доставките на оръжия от САЩ в началото на 2024 г. , но коментарите на Кротевич са забележителни, защото се опитват да изместят фокуса върху командирите на Украйна и тяхната посока на военните усилия.

Сега бившият войник възнамерява да създаде частна компания, Стратегическа оперативна и разузнавателна агенция (Soia), която да получава разузнавателни данни за Русия, Беларус, Северна Корея и други недружелюбни към Украйна страни и да действа като експертна връзка със Запада.

Като част от тази работа Кротевич каза, че се надява да прекара известно време в Лондон, въпреки че подчерта, че не е съгласен с украинския посланик в Обединеното кралство Валерий Залужний, предшественик на Сирски, който се смята за потенциален бъдещ кандидат за президент на Украйна.

Кротевич каза, че самият той няма намерение да влиза в политиката. „Просто искам да дестабилизирам Русия, за да не може отново да води война“, каза той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK