Гласуване от Космоса: Как ще подадат бюлетините си астронавтите на МКС за изборите в САЩ?

При попълването на бюлетините е важно да отбележат адреса си като „ниска околоземна орбита“

Снимка: NASA

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:48 ч. 21.10.2024 г.

Официалното начало на предсрочното гласуване за американците започна още в края на септември. Денят на изборите, когато мнозинството ще даде своя вот, е на 5 ноември, но американците имат възможност да гласуват предварително. Но как могат да упражнят правото си на глас тези, които са в Космоса?

Астронавтите Бари Уилмор и Сунита Уилямс ще останат на Международната космическа станция (МКС) до 2025 г., заради технически проблеми с космическия им кораб.

Te трябваше да бъдат на 8-дневна мисия в Космоса, след като излетяха на 5 юни, но заради проблеми с двигателите на „Старлайнър“, завръщането им се очаква през следващата година.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

НАСА обаче се е погрижила за това как да ги включи в гласуването в Щатите.

Това ще се случи с бюлетина, която американците наричат absentee ballot („бюлетина за отсъстващи“ – бел.ред.). Това е начин, по който могат да гласуват тези, които нямат възможност да отидат до урните на място.

„Това е много важно задължение, което ние всички като граждани имаме“, казва Сунита Уилямс за упражняването на правото си на глас на предстоящите избори пред Би Би Си.

Асторнавтите ще получат електронните си бюлетини чрез криптиран имейл, изпратен до Международната космическа станция. Там те ще ги попълнят на компютрите си и изпратят обратно към Земята.

При попълването е важно да отбележат адреса си като „ниска околоземна орбита“.

След като от НАСА получат бюлетините, имат ангажимента да ги препратят до окръжната управа, където гласовете им ще бъдат отчетени, както всички други.

През 1997 г. Дейвид Улф става първият американец, гласувал от Космоса. Същото прави и астронавтът Кейт Рубинс през 2016 и 2020 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis