Нобелова награда за мир тази година получават двама активисти, посветили живота си на жертвите на войната и насилието.

Това са гинекологът от Конго - Дени Муквеге, и Надя Мурад, посланик на добра воля на ООН, която оцеля след сексуално робство в плен на „Ислямска държава”.

Наградата ще бъде връчена на 10 декември в Осло.

Двамата са отличени за борбата си срещу използването на сексуално насилие като оръжие при войни и въоръжени конфликти, съобщи Норвежкият Нобелов комитет, отбелязвайки, че и двамата лауреати имат важен принос за привличане на вниманието към и борбата с подобни военни престъпления.

Муквеге е гинеколог, който лекува жертви на сексуално насилие в Демократична република Конго. Той ръководи болницата Панзи в източния град Букаву. Клиниката му е открита през 1999 г. и всяка година лекува хиляди жени, много от които имат нужда от хирургическа помощ след сексуално насилие.

Мурад се застъпва за правата на язидското малцинство в Ирак и за правата на жените и бежанците. През 2014 г. тя попада в робство на бойци на „Ислямска държава” в град Мосул и е изнасилена.

331 бяха кандидатите за престижното отличие тази година, пълният списък обаче се пазеше в тайна. Това породи спекулации и различни прогнози сред букмейкърите.

Сред претендентите се наредиха лидерите на двете Кореи Ким Чен-ун и Мун Джей-ин – заради сближаването, постигнато на Корейския полуостров – американският президент Доналд Тръмп, френският му колега Еманюел Макрон, британският премиер Тереза Мей и руският държавен глава Владимир Путин.

Сред носителите на Нобел за мир са Теодор Рузвелт, Мартин Лутър Кинг,  Далай Лама, Нелсън Мандела и Барак Обама.