Заплашена от недостиг на квалифицирана работна ръка, Германия лансира програма за финансова помощ, за да привлече млади европейци, висшисти или заинтересовани от нейните програми за професионално обучение, за да помогне на своите европейски съседи, които изпитват високо ниво на младежка безработица. Това съобщава електронното издание на френския ежедневник „Фигаро”.
Наречена MobiPro-EU, но лансирана в интернет под името „Работата на живота ми”, планът, подготвен още през януари, се представя като част от общите усилия в ЕС за справяне с безработицата сред младите хора.
Давността на програмата е до 2016 г., а самата инициатива е насочена към европейците между 18 и 35-40 годишна възраст, в някои случаи, които са без работа или искат да се възползват от германските системи за професионално обучение, или са заинтересовани от работа в сектори, в които Германия изпитва липса на квалифициран персонал, като хотелиерството, медицината или информатиката.
Общият бюджет, с който разполага програмата, възлиза на 139 млн. евро, които ще се използват предимно за курсове за обучение по немски език на участниците – или в родните им страни, или в Германия – за да им даде финансова помощ и да покрие разходите по преместване, свързани с интервюта за работа, стаж и тн.
Макар и отворена към цяла Европа, програмата MobiPro-EU е предимно насочена към страните от Южна Европа, в които равнищата на безработица сред младите са изключително високи, и където младите нямат практическа възможност да си намерят работа.
Германия е сред водещите страни в ЕС по ниски нива на заетост сред младите, а самата държава изживява демографски срив, довел до драстично състаряване на населението, припомнят международните наблюдатели.
От началото на кампанията през януари, на сайта на програмата MobiPro-EU са били подадени 2 100 молби за участие и финансово подпомагане, докато електронната страница www.thejobofmylife.de е регистрирала над 170 000 посещения.
Заместник-председателят на германската федерация на индустриалните камари Ахим Деркс заявява, че въпреки усилията на германското правителство, потокът от квалифицирани млади европейци е прекалено слаб.
Според него основно препятствие остава езиковата бариера, както и факта, че голяма част от германските региони все още не са интегрирали законодателството за признаване на чуждестранни дипломи, прието през 2012 г.