Всеки добър спортист залага на упоритостта и постоянството. За австрийската състезателка по ски Хелена Клинчар обаче те са още по-силни.

От 3-годишна тя пътувала на ски ваканция със семейството си. Мозъкът ѝ обаче не възстановявал наученото по-рано. Заради генетичен дефект ѝ било трудно е да си спомни поредицата от запаметени движения след дълга почивка. Така нещо, което е научила предишната година, се оказва „изчезнало“ на следващата ваканция.

Хелена се чувства разочарована. Страстта ѝ към ските обаче надделява и никога не се оказва, въпреки че никой не вярва, че един ден тя ще може да се състезава. В един момент вече не ѝ се налага да започва отначало.

При състезателния си дебют миналата година на зимните игри Спешъл Олимпикс в Бавария 16-годишното момиче, което от 2007 г. живее в Гьотинген, печели златни медали в дисциплините Супер-Г и гигантски слалом, разказва „Билд“.

Тази година на Националните зимни игри на Спешъл Олимпикс в Тюрингия Хелена не само ще се състезава като претендент за медал, но и ще носи знамето на Германия на церемонията по откриването в понеделник вечерта. Момичето казва, че е изпълнено с нетърпение.

Около 900 спортисти с умствени и множествени увреждания ще се състезават в Оберхоф, Ерфурт и Ваймар в различни дисциплини и спортове до петък. Хелена Клинчар се превръща в модел за подражание, като показва, че нищо не е невъзможно.

Въпреки че при обученията си рядко успявала да се справя на нивото на другите деца, на Спешъл Олимпикс тя открива колко добра е всъщност и че има много хора, които се борят с подобни проблеми.

Спортът дава на Хелена сила и самочувствие. Тя се занимава активно и с катерене и плуване, като вече има медали и в тези спортове.

„Откритостта към темата за спортуващите хора с увреждания се увеличи. Вече не трябва да обясняваме, че тя съществува и е важна. Става въпрос за нещо повече от спорт, който не само носи успех на хората с интелектуални затруднения, но също така може да им помага да имат повече самочувствие, повече ангажираност и по-здравословен начин на живот. Спортистите, които вземат участие в игрите в Тюрингия, са модели за подражание“, казва говорителят на Спешъл Олимпикс - Ян Нойберт, цитиран от ZDF.

Клубове, които дават възможност на хора като Хелена Клинчар да участват в обучение, са изключително важни за движението на Спешъл Олимпикс.

„Създаването на повече възможности е нещо, върху което ще продължим да се занимаваме през следващите няколко години“, казва Нойберт.

“Следващата ми голяма дестинация е Торино. Надявам се да бъда номиниран за Световните зимни игри през 2025 г.”, споделя 16-годишната Хелена.