"Газпром" е намалил днес с 5% износа на природен газ за Румъния спрямо планираното ниво, без властите в Букурещ да са били информирани официално, заяви румънският делегиран министър на енергетиката Ръзван Николеску, цитиран от "Медиафакс".

"Потокът природен газ, прогнозиран да бъде доставен от Русия на Румъния, е намалял днес с 5% спрямо планираното. Става дума за малки количества. Не бяхме информирани официално във връзка с причината за това намаление", посочи Николеску.

Той добави, че е свикал днес следобед консултативно събрание с представители на газопреносната компания "Трангаз" и на производителите на газ "О Ем Ви Петром" и "Ромгаз Медиаш". Според министъра дневното производство на газ на Румъния в този период е 30 милиона кубически метра, а вносът е незначителен - 0,5 милиона кубически метра.

"Поискахме от "Трангаз" да изиска обяснения от "Газпром", каза още Николеску. Румъния консумира годишно около 12,5 милиарда кубически метра природен газ и произвежда около 11 милиарда кубически метра. Разликата се внася от Русия чрез фирми-посредници на по-високи цени от тези на газа от вътрешното производство.

Пак по-малко газ за Словакия

Словашкият получател и дистрибутор на руски газ - компанията Slovensky plynarensky priemysel (SPP), вече трети ден поред получава с 10% по-малко руски газ през територията на Украйна, съобщи официалният представител Петер Беднар.

„Компанията SPP регистрира днес, на 12 септември, както и в предходните два дни, намаляване на доставките на руски газ в размер на 10%. Не се очаква обаче това да има някакъв ефект, тъй като дружеството разполага с достатъчно запаси от гориво”, заяви Беднар.

Полша и Австрия също алармираха за намалели доставки на природен газ от Русия. "Газпром" обаче твърди, че понижението е незначително.

Днес влязоха в сила новите разширени санкции на Европейския съюз срещу Москва заради подкрепата ѝ за сепаратистите в Източна Украйна. Забраняват се доставките на товари с двойно предназначение за девет компании от отбранителния сектор на Русия. Под санкциите попадат и руските компании „Роснефт", Транснефт" и „Газпром Нефт".

Подкопаване на мирния процес

Решението на ЕС да въведе нови санкции срещу Русия е равносилно на подкопаване на започналия в Украйна мирен процес, каза министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.

„Нашата позицията произтича от това, че приемането на подобни решения в такъв момент - когато мирният процес придобива устойчивост, представлява стъпка по пътя на подронване на този процес”, каза руският министър.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement