Департаментът по вътрешна сигурност на САЩ (Department of Homeland Security - DHS) е започнал разследване съвместно с ФБР след като няколко компании осигураващи газопреносната мрежа на страната са били подложени на кибер-атаки.
АФП цитира изявление на говорител на DHS, според когото службата „работи от март тази година съвместно със собственици на критична инфраструктура и операторите на петрол и природен газ, с цел разкриването на серия от кибер-прониквания, насочени към компаниите, управляващи газопроводите”.
Говорителят е уточнил, че става въпрос за „техники на високо ниво за пробив и копиране на лични пароли на служители на тези компании”. В разследването са се включили ФБР и „други федерални агенции”.
Изданието „Christian Science Monitor” първи съобщи за възможни насочени нападения срещу компаниите, осигуряващи газопреносната инфраструктура. Според някои информации е възможно нападенията да са започнали от декември 2011 г.
Рисковете и „обичайните заподозрени”
Пред АФП експертът по кибер-сигурност Джо Вайс, съдружник в компанията Applied Control Solutions заявява, че серията нападения само подчертава уязвимостта на т. на. „критична инфраструктура” към подобен тип враждебни действия.
Към този тип инфраструктура той спада електро и водо-преносната мрежа. Според Вайс проследяването на атаките ще е много трудно заради липсата на улики и следи, които да доведат до нападателите.
Сред потенциалните извършители на подобни нападения Джо Вайс вижда „списъкът с обичайните заподозрени – Иран, радикални мюсюлмани, няколко екстремистки организации в държави, които не харесват всеки, който смятат за враждебен за околната среда”.
„Но в интернет има достатъчно кодове на свободен достъп, до които може да се добере който си поиска”, изтъкна Вайс.
Според кибер-експертът мотивацията за нападенията също не я ясна, защото може да става въпрос както за хора, които не харесват дадените компании, така и за нападения срещу цялата инфраструктура или просто „някой, който го прави, за да покаже че е възможно”.
Най-сериозният риск, според Капил Рейна от компанията за охрана Zscaler, е „координирано нападение срещу няколко обекта от инфраструктурата, което може да предизвиква автоматична реакция на свързаните с тях компоненти и да доведе до катастрофални последствия”.
Друга версия за нападенията в САЩ, където пазарът на природен газ изживява възхода си заради технологията за хидравлично разбиване която прилагат частните компании, е възможността с подобни нападения да се контролира борсовата цена на суровината и да се създава допълнителна паника.